Dla zapewnienia właściwego poziomu ochrony klienta niezbędne jest, aby firmy inwestycyjne zatrudniały pracowników o wysokich kompetencjach. Ostatni kryzys pokazał, że dla osiągnięcia tego celu warto rozważyć wszelkie środki, które będą wspierały dobór odpowiednich kadr.
Liczne przykłady dotyczące m.in. banków inwestycyjnych czy firm doradztwa finansowego wyraźnie pokazują, że doraźny interes firm działających na rynku kapitałowym nie zawsze jest spójny z interesami ich klientów.
Z tych powodów wskazane jest, aby nadzór nad działalnością firm inwestycyjnych w dalszym ciągu opierał się na dwóch filarach – zarówno sprawowaniu kontroli nad firmami inwestycyjnymi, jak również nad profesjonalistami podejmującymi kluczowe decyzje, działającymi w ramach tych firm.
Osoby posiadające potwierdzone egzaminem uprawnienia, wiążące długofalowo swoją karierę zawodową z rynkiem kapitałowym są mniej podatne na naciski czy pokusę podejmowania działań, które mogłyby okazać się sprzeczne z długoterminowymi korzyściami dla ich klientów.
W naszej ocenie egzaminy dla kandydatów na doradców inwestycyjnych i maklerów papierów wartościowych wyznaczają bardzo wysoki standard transparentności, który warty jest naśladowania w przypadku innych egzaminów decydujących o uzyskaniu kwalifikacji zawodowych. Wysoki poziom egzaminów stanowi z punktu widzenia pracodawców rękojmię, że osoba starająca się o pracę jest bardzo dobrze przygotowana do przyszłej pracy.