System rekompensat w Polsce w prawie niezmienionej formie istnieje od 2001 roku. Przepisy, które pozwoliłyby na powołanie takiego systemu, wprowadziła już w 1997 r. ustawa – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Utworzenie Funduszu Gwarancyjnego powierzono w niej izbie gospodarczej domów maklerskich. Był to jednak przywilej, nie obowiązek, i w efekcie fundusz nie powstał. Zmieniło się to w 2001 r. W ramach przystosowywania prawa do obowiązujących w Unii Europejskiej standardów Polska musiała zaimplementować postanowienia dyrektywy Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie systemów rekompensat dla inwestorów.
Efektem był obowiązek stworzenia przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych systemu rekompensat, w którym uczestniczyć muszą wszystkie firmy świadczące usługi inwestycyjne. W efekcie w przypadku upadłości domu maklerskiego, odrzucenia upadłości z powodu braku środków na przeprowadzenie postępowania lub uznania przez KDPW, że broker nie jest w stanie z powodów finansowych wykonać zobowiązań, jego klienci otrzymają przynajmniej częściowy zwrot powierzonych pieniędzy i wartości utraconych instrumentów finansowych.
W ostatnich latach, szczególnie przy okazji upadłości w 2006 r. WGI Domu Maklerskiego czy kryzysu finansowego, coraz bardziej widoczna jest konieczność zmian w organizacji systemu rekompensat. Część nich naprawi błędy popełnione przy tworzeniu przepisów o systemie, część jest wymuszona rozwojem rynku kapitałowego. Swój projekt zmian w systemie przygotowała w ubiegłym roku Komisja Nadzoru Finansowego. Ministerstwo Finansów uznało jednak, że sprawa nie jest priorytetowa i odłożyło prace nad ustawą na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nad własnym projektem pracuje Krajowy Depozyt wraz z Giełdą Papierów Wartościowych i Izbą Domów Maklerskich. Propozycje mają zostać ogłoszone w ciągu miesiąca.
[srodtytul]Komu fundusz?[/srodtytul]
Główna wątpliwość przedstawicieli rynku kapitałowego dotyczy tego, czy KDPW jest najlepszą instytucją do zarządzania systemem. – KDPW dysponuje odpowiednią infrastrukturą prawną, czyli zabezpieczeniami ustawowymi, technologiczną gwarantującą należyte funkcjonowanie systemu rekompensat oraz ma kilkunastoletnie doświadczenie na rynku kapitałowym, w tym prawie dziesięcioletnie w zakresie stworzenia i zarządzania systemem rekompensat. Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki poradziliśmy sobie z obsługą procesu wypłat rekompensat po upadłości WGI Dom Maklerski – przekonuje Iwona Sroka, prezes KDWP.