– Nie sprzedajemy już i nie planujemy sprzedaży polis komunikacyjnych – mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska. Brytyjska sieć hipermarketów oferowała je od marca do listopada 2009 roku w ramach programu pilotażowego. W Wielkiej Brytanii projekt – realizowany poprzez spółkę Tesco Personal Finance w której udziały ma także Bank of Scotland – jest realizowany z sukcesem. TPF jest jednym z pięciu największych dystrybutorów ubezpieczeń komunikacyjnych i wiceliderem jeśli chodzi o sprzedaż ubezpieczeń zwierząt domowych.
W Polsce polisy sprzedawane były w trzech supermarketach: we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Można je było kupić w punktach obsługi finansowej, które wydają także karty płatnicze i lojalnościowe Tesco, zajmują się sprzedażą ratalna i udzielają pożyczek. W ofercie były ubezpieczenia Allianz, PZU, Benefii i Generali. Czemu w naszym kraju program zakończył się fiaskiem? - Polscy klienci przyzwyczaili się do zakupu polis u tradycyjnych ubezpieczycieli. Alternatywne systemy sprzedaży będą musiały poczekać, zanim na dobre zadomowią się na polskim rynku – wyjaśnia Sikora.
Po rezygnacji z oferowania ubezpieczeń komunikacyjnych w ofercie sieci pozostały polisy na życie, zdrowotne, zabezpieczające przed skutkami kradzieży karty, a nawet turystyczne. Dodawane do karty kredytowej MasterCard Tesco. Oferowane są w dwóch pakietach dzięki współpracy sieci z francuską grupą finansową Credit Agricole. Podobnie jest w sieci Carrefour. Wraz z kartą Carrefour VISA klient otrzymuje ubezpieczenie trwałej lub całkowitej niezdolności do pracy, kradzieży i użycia karty przez osoby niepowołane oraz kradzieży lub zniszczenia zakupów dokonanych przy użyciu karty a także ryzyka utraty pracy i czasowej niezdolności do pracy. Umowa jest zawierana ze spółkami z grupy Cardif. Poza tym w centrach handlowych od 2003 r. można spotkać stoiska Ergo Hestii.
W punktach, których jest teraz 67, dostępne są ubezpieczenia majątkowe i na życie. Firma nie chce podawać jaką cześć polis sprzedaje za ich pośrednictwem. Półtora roku temu rozpoczęcie sprzedaży ubezpieczeń zapowiadała Telekomunikacja Polska, która ma bazę około 8 mln klientów. Najpierw zrezygnowała z powoływania do życia spółki, ale z nieoficjalnych informacji wynikało, że oferta ruszy na początku tego roku. Nie ruszyła do tej pory. Firma utrzymuje, że wciąż ma to w planach.
- Jesteśmy na etapie negocjacji z wybranymi firmami ubezpieczeniowymi. Na dziś nie możemy podać żadnych szczegółów – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP. Grupa TP oferuje jednak ubezpieczenia turystyczne (Generali), od kradzieży telefonu (ACE), oraz zdrowotne i od trwałej niezdolności do pracy (MetLife) poprzez spółkę PTK Centertel, operatora sieci Orange, która ma 14 mln klientów. Telekomunikacyjny gigant nie chce podawać danych dotyczących sprzedaży. Obecnie najbardziej znanym i dobrze funkcjonującym alternatywnym kanałem dystrybucji ubezpieczeń jest Poczta Polska.