[b]Wszystko wskazuje na to, że od 1 lipca krótka sprzedaż będzie możliwa tylko w teorii, bo domy maklerskie nie zdążyły się przygotować. Narzekają, że dopiero niedawno poznały zasady opracowane przez GPW i KDPW.[/b]
Giełda i Krajowy Depozyt przygotowywały rynek do nowych rozwiązań już od dłuższego czasu. W listopadzie 2009 roku, zaraz po złożeniu wniosków do Komisji Nadzoru Finansowego o zatwierdzenie zmian w Regulaminie KDPW i GPW, spotkaliśmy się z przedstawicielami rynku i informowaliśmy o kierunku zmian i nowych rozwiązaniach dotyczących krótkiej sprzedaży. Na wydłużenie czasu przygotowania się obu instytucji wpłynął czas uzgodnień z KNF.
Sądzę, że po stronie domów maklerskich największych przygotowań wymaga zaoferowanie nowej usługi w zgodzie z wymogami dyrektywy MiFID oraz z uwzględnieniem ryzyka braku dostawy przez klienta na dzień rozrachunku w KDPW odpowiedniej liczby papierów sprzedanych na krótko. Moim zdaniem od 1 lipca krótką sprzedaż zaczną realizować domy maklerskie na rachunek własny oraz klienci profesjonalni.
[b]Czy KDPW jest gotowy do obsługi krótkiej sprzedaży?[/b]
Jesteśmy w pełni przygotowani na ewentualny wzrost liczby zawieszeń rozrachunku i rozliczeń w związku z realizacją zleceń w nowej formule. W przypadku KDPW przygotowania polegały na wypracowaniu zasad monitorowania i limitowania naturalnego dla krótkiej sprzedaży wzrostu ryzyka rozliczeniowego. Zbudowaliśmy w systemie depozytowo-rozliczeniowym kdpw_stream moduł do wyliczania dwóch rodzajów wskaźników limitujących: ogólnego - dla papieru wartościowego, oraz indywidualnego - dla danego członka giełdy na danym papierze wartościowym. W przypadku przekroczenia któregokolwiek z tych limitów KDPW wysyła do GPW dyspozycję "blokady" możliwości przyjmowania przez Giełdę zleceń krótkiej sprzedaży.