Akcjami, które dały największe zyski, były papiery KGHM (ponad miliard złotych). Z kolei najwyższe straty dotyczą papierów spółek GTC (1,03 mld złotych) i Cersanit (1,2 mld zł). OFE?poniosły również kilkusetmilionowe straty na papierach innych spółek budowlanych, jak Echo Investment i Polimex-Mostostal, a także na walorach Orlenu, Vistuli, Ciechu, Millennium, Grajewa i Immoeastu.
Analiza KNF?obejmuje okres bessy rozpoczętej latem 2007 r. i późniejszego odbicia. Powrót optymizmu i wzrost cen akcji od 2009 r. sprawiają, że OFE odrabiają straty. I tak w tym okresie strata z części akcyjnej portfela inwestycyjnego wyniosła prawie 26 proc. Zysk z części dłużnej to ponad 18 proc.
KNF podała, że na koniec września tego roku ponad 22 proc. wyemitowanych papierów skarbowych należało do OFE. Udział funduszy emerytalnych w kapitalizacji spółek notowanych na GPW to 8,9 proc., a udział w akcjach pozostających w wolnym obrocie – 17,5 proc. Ponad połowa portfela akcji ulokowana była w 14 największych spółkach giełdowych.
Według KNF wnioski z analizy wpływu kryzysu na wyniki inwestycyjne OFE skłaniają do kilku rekomendacji. Najważniejsza dotyczy wprowadzenia subfunduszu bezpiecznego, kierowanego do osób w wieku przedemerytalnym, którego zadaniem będzie ochrona zgromadzonego kapitału przed dekoniunkturą.