PARKIET: Kurs marki niegroźny dla budowlanki

Aktualizacja: 06.02.2017 04:33 Publikacja: 11.08.2000 08:57

Od pół roku kurs marki niemieckiej wobec złotego utrzymuje się w przedziale

2?2,2 zł. Może to oznaczać obniżenie rentowności kontraktów zawartych przez polskie spółki w Niemczech. Jednak, jak dowiedział się PARKIET, giełdowe

spółki budowlane prowadzące m.in. działalność w Niemczech, nie widzą z tego powodu zagrożeń dla tegorocznych wyników finansowych.

Obecnie zaangażowanie polskich spółek budowlanych w Niemczech nie jest już tak duże, jak na początku lat 90. Najwięcej pracowników u naszych zachodnich sąsiadów mają takie spółki, jak: Budimex, Exbud, Elektromontaż-Export.

? W związku z licznymi barierami, działalność ta stanowi tylko kilka procent przychodów tych spółek. Może to jednak odbić się na ich wyniku operacyjnym, ponieważ część kosztów ponoszą one w złotówkach, a przychody mają w markach ? powiedział PARKIETOWI Robert Chojnacki, analityk BM BGŻ. Problemy z powodu działalności na rynku niemieckim mogą mieć nieduże firmy. ? Dla małych spółek, takich jak Pekabex (z rynku wolnego) sytuacja może być nieciekawa ? dodaje Chojnacki. Spółka poszerzyła obecnie swoją działalność na rynku polskim. Natomiast zaangażowanie Pekabexu na rynku niemieckim sięga obecnie ok. 25?30% obrotów.

? Kurs marki do złotego nie ma dla nas znaczenia. Na rynku usług budowlanych w Niemczech większość naszych kosztów rozliczana jest w tamtejszej walucie. Tylko nieliczne, takie jak ZUS, ponosimy w złotych ? powiedział PARKIETOWI Wacław Nowacki, prezes Pekabeksu. Spółka eksportuje także konstrukcje żelbetonowe do Niemiec. Stanowi to 1/3 całego jej eksportu.

Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao jest zdania, że w krótkim terminie kurs marki do złotego może mieć znaczenie, ale ważniejsze dla tych firm są bariery administracyjne. Mogą one w długim okresie przyczynić się do wycofania się spółek z działalności w Niemczech.

Podobnego zdania jest Grzegorz Oberda, dyrektor biura public relations Exbudu. Dla tej spółki nie kurs marki jest problemem, lecz różnego rodzaju ograniczenia administracyjne (kontyngenty pracowników, których może zatrudnić w Niemczech), czy koszty zakwaterowania. ? Nasze zaangażowanie na rynku niemieckim maleje z roku na rok. W 1999 r. wyniosło 6,6% przychodów grupy kapitałowej, natomiast w br. planujemy jego spadek do 5,6% ? powiedział PARKIETOWI Grzegorz Oberda. W 1992 r. udział ten wynosił 86% i wtedy sytuacja taka jak obecnie mogłaby negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe Exbudu.

K.K.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku