PARKIET: Mnogość fixingów zaszkodzi płynności?

Aktualizacja: 06.02.2017 03:46 Publikacja: 19.09.2000 06:13

Warszawska giełda wprowadzając Warset zdecydowała się na notowanie spółek w trzech

systemach. Najbardziej płynnymi, ?prestiżowymi? papierami obrót będzie prowadzony

w sposób ciągły. Dla mało płynnych akcji przewidziano jeden fixing, natomiast

dla średniaków ? dwa. Wśród tych ostatnich znalazły się jednak na tyle ?uśpione? papiery,

że dwa fixingi mogą doprowadzić do zmniejszenia zamiast do zwiększenia na nich obrotu. Grupa tzw. średniaków to 35 spółek. Najwięcej z nich pochodzi z rynku podstawowego i równoległego. Na kilku spółkach obecny poziom obrotu na fixingu jest jednak tak niski, że rozbijanie go na dwa fixingi nie wydaje się dobrym pomysłem i zmiana ta, zamiast poprawić, może jeszcze pogorszyć płynność. Do grona średniaków zaliczono m.in. BOŚ (wczorajszy wolumen ? 64 akcje, średnia wartość obrotu z 10 sesji ? 3 tys. zł), Mostostal Kraków (odpowiednio ? 788 sztuk i 17 tys. zł), Stomil Sanok (400 sztuk i 18 tys. zł), Pażur (100 sztuk i 15 tys. zł), Unimil (71 sztuk i 31 tys. zł) i LG Petro Bank (800 sztuk i 51 tys. zł). Free float większości z nich jest mocno ograniczony przez obecność w akcjonariatach inwestorów strategicznych i nic nie zapowiada, by miał się w najbliższym czasie zwiększyć.

Przypomnijmy, że system obrotu średniaków będzie się opierać na dwóch fixingach, o 11.15 i 15.00. Każdy z nich będzie poprzedzony fazą interwencji, gdzie będą działać animatorzy rynku zmniejszający nierównowagę na rynku przy teoretycznym kursie otwarcia. Przy niskiej płynności prawdopodobnie będą mieć bardzo duże problemy z dwukrotnym w ciągu dnia skojarzeniem popytu z podażą. Drugi fixing z godz. 15.00 może okazać się zupełnie ?martwy?, tym bardziej że na papierach zakwalifikowanych do średniaków nie grają day-traderzy. Po co więc GPW wprowadza dodatkowo system dwufixingowy, zamiast poprzestać na notowaniach ciągłych dla płynnych spółek i jednym fixingu dla pozostałych, tak jak ma to miejsce obecnie?

Do Warszawy postanowiono przenieść harmonogram notowań obowiązujący na giełdzie paryskiej, gdzie funkcjonuje siostrzany dla Warsetu system komputerowy. ? Drugi fixing w Paryżu cieszy się nawet większym powodzeniem niż pierwszy ? stwierdził wiceprezes GPW Piotr Szeliga. ? Zobaczymy, jak system notowań jednolitych z dwoma fixingami sprawdzi się na naszej giełdzie. Zawsze możliwe są zmiany ? dodał.

Sceptycznie podchodzą do dwóch fixingów niektórzy maklerzy i doradcy. ? Nie wiem, jakimi przesłankami kierowano się wprowadzając te modyfikację, ale sądzę, że papiery notowane w takim systemie będą jeszcze mniej płynne niż obecnie ? uważa Sebastian Buczek, doradca inwestycyjny z ING BSK. ? Jeden fixing plus notowania ciągłe w zupełności by wystarczyły ? dodał.

Zdaniem prezesa Izby Domów Maklerskich Krzysztofa Wantoły, dla emitentów jeszcze ważniejszą kwestią będzie podpisanie umów z animatorami rynku. ? Makler ? specjalista bardzo dobrze dbał o płynność papierów. Czy podobnie zachowają się animatorzy? Zobaczymy. Być może, część papierów rzeczywiście okaże się ?martwa? ? stwierdził.

DJ PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku