Ma ona na celu wybronienie firmy przede wszystkim przed przejęciem przez austriackiego rywala ? koncern OMV, który nie ukrywa, że jest zainteresowany inwestycją w MOL (posiada już 9,3% akcji węgierskiego potentata).

NWZA MOL ustaliło m.in., że inwestorzy posiadający ponad 2% akcji spółki, bezpośrednio, lub pośrednio poprzez podmioty zależne, muszą publicznie o tym poinformować. Dodatkowo, gdy ktoś będzie chciał przejąć przynajmniej 25% walorów MOL, będzie musiał również ogłosić wezwanie na pozostałe akcje firmy po cenie odpowiadającej najwyższemu kursowi walorów spółki w ciągu ostatniego roku. Zmiany te uderzają przede wszystkim w OMV, który niedawno kupił 9,3% walorów węgierskiego koncernu i choć zaprzecza, jakoby był obecnie zainteresowany dalszym zwiększaniem tego udziału, to jednak ? według MOL ? nie można wykluczyć takiej ewentualności.

? Strategia ekspansji OMV dotyczy tego samego regionu, co nasza. Z pewnością więc możemy spodziewać się tu konkurencyjnej walki o wpływy ? tłumaczy zabezpieczenie się MOL przed wrogim przejęciem prezes tej firmy Zsolt Hernadi, dodając, że w kontekście wejścia państw środkowoeuropejskich do UE rynek naftowy oraz gazowy w tym regionie czeka nieuchronna konsolidacja i każdy z koncernów już teraz musi dbać o zabezpieczenie swojej pozycji. Na razie MOL wciąż jest kontrolowany przez rząd węgierski, który posiada 25% walorów firmy plus tzw. złotą akcję. Przepisy zakładają też, że każdy akcjonariusz spółki, poza Skarbem Państwa, nie może mieć więcej niż 10% głosów na WZA, bez względu na to, ile akcji posiada.

Analitycy uważają, że zmiany, jakie wprowadziło NWZA spółki, mogą spotkać się z krytyką ze strony władz UE, która może uznać je za niezgodne z przepisami Unii. Liczą na to Austriacy, którzy mimo ?zimnego prysznicu?, jakim było zatwierdzenie nowych przepisów, zamierzają w najbliższych tygodniach spotkać się z przedstawicielami węgierskiego rządu, by przedyskutować możliwość inwestowania w MOL. OMV zapowiada, że dokładną strategię dotyczącą ekspansji w Europie Środkowowschodniej opublikuje w grudniu br. W kręgu jej zainteresowań mogą znaleźć się m.in. chorwacki koncern INA oraz polski PKN. Austriacy prowadzili również rozmowy na temat współpracy z niemieckim potentatem energetycznym E.On.

?The Wall Street Journal Europe?