PARKIET: NFOŚ sprzeda akcje BOŚ

Aktualizacja: 06.02.2017 06:06 Publikacja: 16.11.2000 05:16

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprzeda akcje Banku Ochrony Środowiska szwedzkiemu SEB ? dowiedział się PARKIET. SEB będzie wówczas kontrolował ponad 76,2% akcji BOŚ.

Nabycie tak dużego pakietu akcji wymaga ogłoszenia publicznego wezwania. Obecnie najniższa cena w wezwaniu może zostać ustalona na poziomie 74,40 zł, co oznacza, że jest o około 8,5% wyższa od wczorajszego kursu Banku Ochrony Środowiska z fixingu. Transakcja może jednak zostać podzielona i realizowana etapami.

Obecnie fundusz ma około 44,36% walorów BOŚ. Jak dowiedział się PARKIET, wczoraj rada nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o odwołaniu jednego z członków zarządu funduszu. Zmiany mogą mieć związek z transakcją sprzedaży akcji BOŚ.

Rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Jolanta Czudak-Kiersz nie wypowiedziała się na temat sprzedaży akcji. Potwierdziła jedynie zmiany w składzie zarządu. Według niej, decyzja o odwołaniu trafi teraz do ministra ochrony środowiska. Przypomnijmy, że pod koniec października szwedzki bank Skandinaviska Enskilda Banken, działając przez podmioty zależne, odkupił od Kredyt Banku i Rolmeksu około 27,5% akcji BOŚ. Szwedzi zapłacili po 115 zł za walor polskiego banku. Po transakcji SEB kontroluje 31,86-proc. pakiet akcji. Wcześniej poprzez spółkę zależną Trygg Hansa miał 4,36% walorów BOŚ.

Wszystko wskazuje na to, że SEB kupił akcje za zgodą innych akcjonariuszy. Przemawia za tym wprowadzenie do rady nadzorczej BOŚ (liczącej 13 osób) czterech przedstawicieli szwedzkiego inwestora. Wcześniej akcjonariusze blokowali wybór do rady przedstawicieli Kredyt Banku i Rolmeksu.

Prawdopodobnie poza NFOŚiGW akcje sprzedadzą także inni akcjonariusze. Przemawia za tym struktura akcjonariatu. Obecnie około 95% walorów BOŚ jest w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych. Poza akcjami kontrolowanymi przez SEB, reszta jest w posiadaniu NFOŚiGW, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, PKN Orlen (5%) i Dyrekcji Lasów Państwowych (blisko 7%), czyli tych instytucji które popierały zarząd BOŚ w obronie przed przejęciem przez Kredyt Bank.

Bank prawdopodobnie podzieli los Fortis Banku i BWR w przypadku których inwestor strategiczny dysponuje pakietem blisko 100% akcji.

P.U.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku