Krystalizuje się kształt rządowego programu mieszkaniowego. W najbliższy czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami gruntowymi Skarbu Państwa na cele budownictwa społecznego.
Agencje przekażą grunty
Zgodnie z nim, Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa udostępnią grunty pod budowę mieszkań. Skarb Państwa posiada wciąż ponad 156 tys. ha nieruchomości w miastach. I to one w pierwszej kolejności przekazane będą w użytkowanie wieczyste gminom, a nawet deweloperom. Warunek: powstające tam lokale nie mogą przekraczać powierzchni 75 mkw., a domy 140 mkw. Preferencyjnie wyglądają roczne raty za użytkowanie: pierwsza wynieść ma 10 proc. wartości gruntu, następne - 0,5 proc. Projekt budził wiele kontrowersji w innych resortach. Jego przyjęcie oznacza podkopanie roli agencji.
Definicja tuż-tuż
Coraz bliżej także do ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie VAT na usługi budowlane. Od wielu miesięcy resorty budownictwa i finansów spierają się o definicję budownictwa społecznego, dzięki której można będzie stosować 7-proc. podatek po 2007 r. Porozumienie jest już podobno blisko. W przyszłym tygodniu odbędą się finalne spotkania wiceministra finansów Jacka Dominika i wiceministra budownictwa Piotra Stycznia. Jeszcze pod koniec marca wspólne stanowisko rządu zaprezentowane będzie połączonym sejmowym komisjom infrastruktury i finansów publicznych. Resorty zmobilizowały się po tym, jak na początku marca poirytowani posłowie przerwali posiedzenie komisji, żądając, by rząd przedstawił projekt jednej definicji.