Czas na ustawy, które pomogą inwestorom wybudować domy

Nadchodzi kluczowy tydzień dla rządowego programu mieszkaniowego. Wyjaśnić mają się sprawy: VAT-u na usługi budowlane oraz państwowego zasobu ziemi

Aktualizacja: 23.02.2017 08:00 Publikacja: 12.03.2007 07:18

Krystalizuje się kształt rządowego programu mieszkaniowego. W najbliższy czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami gruntowymi Skarbu Państwa na cele budownictwa społecznego.

Agencje przekażą grunty

Zgodnie z nim, Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa udostępnią grunty pod budowę mieszkań. Skarb Państwa posiada wciąż ponad 156 tys. ha nieruchomości w miastach. I to one w pierwszej kolejności przekazane będą w użytkowanie wieczyste gminom, a nawet deweloperom. Warunek: powstające tam lokale nie mogą przekraczać powierzchni 75 mkw., a domy 140 mkw. Preferencyjnie wyglądają roczne raty za użytkowanie: pierwsza wynieść ma 10 proc. wartości gruntu, następne - 0,5 proc. Projekt budził wiele kontrowersji w innych resortach. Jego przyjęcie oznacza podkopanie roli agencji.

Definicja tuż-tuż

Coraz bliżej także do ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie VAT na usługi budowlane. Od wielu miesięcy resorty budownictwa i finansów spierają się o definicję budownictwa społecznego, dzięki której można będzie stosować 7-proc. podatek po 2007 r. Porozumienie jest już podobno blisko. W przyszłym tygodniu odbędą się finalne spotkania wiceministra finansów Jacka Dominika i wiceministra budownictwa Piotra Stycznia. Jeszcze pod koniec marca wspólne stanowisko rządu zaprezentowane będzie połączonym sejmowym komisjom infrastruktury i finansów publicznych. Resorty zmobilizowały się po tym, jak na początku marca poirytowani posłowie przerwali posiedzenie komisji, żądając, by rząd przedstawił projekt jednej definicji.

Jaka ona będzie - tego przedstawiciele resortów nie chcą zdradzić. Osoby poinformowane o negocjacjach twierdzą, że resort budownictwa osiągnie swój cel i uzyska zgodę na opodatkowanie niższą stawką VAT większości prac remontowych.

A system gospodarczy?

Nie jest jasne, jak rząd rozwiąże problem budujących mieszkania samodzielnie. Takich inwestycji wciąż jest w Polsce najwięcej. Według GUS, odpowiadają oni za połowę mieszkań oddanych do użytku w 2006 r. Do tej pory korzystać mogli ze zwrotów części VAT w cenie materiałów budowlanych. W 2008 r. możliwość ta zniknie i obowiązywać będzie 22-proc. stawka. Resort budownictwa liczy na jej przedłużenie. Tyle że to k0sztuje. W 2006 r. fiskus otrzymał 629 tys. wniosków od osób o zwrot VAT. Wypłacił 527 mln zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego