Zajdel-Kurowska z MinFin: Inflacja może przekroczyć 2,5% r/r w IV kw. 2007 r.

Warszawa, 13.03.2007 (ISB) - Inflacja konsumencka może w IV kw. tego roku przekroczyć cel inflacyjny banku centralnego, wynoszący 2,5% r/r, co byłoby efektem wysokiej bazy z ub. roku oraz wzrostu płac, uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Aktualizacja: 23.02.2017 07:43 Publikacja: 13.03.2007 14:44

"Inflacja może przekroczyć cel 2,5% w IV kw. 2007 roku ze względu na efekt bazy, a także wzrost płac" - powiedziała Zajdel-Kurowska podczas spotkania w Business Centre Club.

"Presja inflacyjna jest jak razie bardzo niewielka. Przyspieszenie [w lutym - przyp. ISB] to efekt wzrostu cen żywności i paliw, ale również efekt bazy" - powiedziała też wiceminister.

W styczniu i lutym 2006 roku inflacja w ujęciu rocznym wyniosła odpowiednio: 0,6% i 0,7%.

Resort finansów szacuje, że inflacja konsumencka przyspieszyła w lutym do 1,9% r/r z 1,7% w styczniu. Podobne są szacunki analityków bankowych. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o CPI za luty w środę o godz. 14:00.

"Jednak wciąż brak elementów przyspieszania presji popytowej i nie sądzę, żeby przez najbliższych kilka miesięcy to przyspieszenie się uwidoczniło" - powiedziała też Zajdel-Kurowska.

Styczniowa projekcja inflacyjna przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%). (ISB)

dag/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego