Z drugiej strony sama migracja zarobkowa w dłuższym okresie może negatywnie wpływać na gospodarkę, ponieważ prowadzi do zmniejszania podaży pracy pogorszenia struktury demograficznej społeczeństwa, wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Gospodarki.
"Nasilenie zjawiska emigracji wraz z mającym miejsce obecnie ujemnym przyrostem naturalnym prowadzi do zmniejszenia liczby ludności kraju" - czytamy w raporcie pt. "Wpływ emigracji zarobkowej na gospodarkę Polski".
Autorzy raportu powołują się m.in. na ubiegłoroczne dane resortu pracy, według których na emigrację zarobkową po 1 maja 2004 roku zdecydowało się 660 tys. Polaków, oraz na raport European Citizen Action Service (ECAS), mówiący o 1.120 tys. emigrantów.
Raport jednocześnie zaznacza, że ze zjawiskiem rosnącej emigracji zarobkowej wiążą się transfery pieniężne pracujących za granicą przekazywane w kraju, co niesie za sobą szereg konsekwencji.
Najważniejsze z nich to powiększanie się dochodów krajowych, ale również zwiększenie dynamiki konsumpcji prywatnej, a także pozytywny wpływ na produktywność i zatrudnienie "i to zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni (jako zwiększenie inwestycji)".