Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w lutym o 3,3% r/r - analitycy

Warszawa, 16.03.2007 (ISB) - Na wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w lutym wpływ miały głównie wzrosty cen ropy oraz powrót do wyższej stawki podatku akcyzowego na benzynę, co w konsekwencji mogło się przełożyć na przetwórstwo przemysłowe, oceniają ekonomiści.

Aktualizacja: 23.02.2017 05:37 Publikacja: 16.03.2007 14:30

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 10 ekonomistów wynika, że wskaźnik PPI w lutym wzrósł o 3,1-3,4% r/r, przy średniej na poziomie 3,3%.

W styczniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,9% r/r, natomiast w grudniu ceny producentów wzrosły o 2,8% r/r.

Ekonomiści PKO BP oceniają, że w ujęciu miesięcznym na dynamikę cen w przemyśle wpływ miały głównie wzrosty cen w przetwórstwie przemysłowym.

"W skali miesiąca ceny producentów wzrosły o ok. 0,4% m/m, głównie za sprawą wzrostu cen w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4% m/m), który wynikał w dużej mierze z podniesienia cen przez rafinerie (o ok. 3-5% m/m) w odpowiedzi na wzrost cen ropy na światowych rynkach, oraz w mniejszym stopniu z nieznacznego osłabienia się kursu złotego ważonego udziałami w eksporcie, prowadzącego do wzrostu cen złotowych produkcji eksportowanej" - napisali ekonomiści PKO BP w raporcie.

Natomiast Wojciech Matysiak z banku BGŻ podkreśla, że na wzrosty cen wpływ miały głównie podwyżki cen ropy.

"Inflacja PPI wzrosła za sprawą wyższych cen ropy naftowej oraz podwyżki podatku akcyzowego na benzynę" - pisze Matysiak w raporcie.

"Przyspieszenie wzrostu cen producentów jest także wynikiem zakończenia spadkowej tendencji cen miedzi. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ceny produkcji było osłabienie złotego w styczniu, co podniosło koszty importu" - czytamy dalej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o lutowej inflacji producentów w poniedziałek, 19 marca, o godz. 14:00.

Dagmara Leszkowicz

(ISB)

dag/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego