"Dane te pokazują, że zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi wciąż jest duże, mimo iż przez pewien czas koniunktura giełdowa nie sprzyjała inwestycjom. Ważne jest jednak to, że pomimo pojawienia się w końcu lutego spadków na giełdzie, nadal brakuje symptomów wskazujących na zwiększoną chęć do wycofywania zainwestowanych już środków" - czytamy w raporcie.
W lutym, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, Polacy oszczędzający w funduszach inwestycyjnych, wybierali głównie produkty obarczone dość dużym ryzykiem inwestycyjnym, jednocześnie wycofując środki z bezpieczniejszych funduszy dłużnych.
Największą popularnością cieszyły się produkty o mieszanych strategiach inwestycyjnych - zrównoważone i aktywnej alokacji (grupa MIP). Według szacunków Analiz Online w lutym trafiło do nich 1,5 mld zł, czyli połowa łącznego salda wpłat i umorzeń.
Ponad jedną trzecią środków w ramach tej grupy pozyskał subfundusz ING Parasol SFIO subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus, który jest dostępny na polskim rynku zaledwie od 12 grudnia 2006 i cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością.
W lutym sporym zainteresowaniem cieszyły się również "czyste" produkty akcyjne. Około 0,9 mld zł nowych aktywów netto, ponad dwukrotnie więcej niż miesiąc wcześniej, wpłacono do funduszy inwestujących w polskie akcje (grupa AKP).