Na 11,98 zł wycenia akcję firmy Helio oferujący, czyli Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Wyceny dokonano metodą porównawczą, zestawiając dystrybutora bakalii z Ambrą, Atlantą, Bakallandem, Jago, Mispolem, North Coast i Pamapolem - czyli firmami przetwórstwa spożywczego o zbliżonym do Helio profilu działania.
Oferujący podkreśla, że końcowa wycena uwzględnia 15-procentowe dyskonto związane z emisją akcji na rynku pierwotnym. Jest wyższa od minimalnej ceny emisyjnej akcji Helio (9 zł) o 33,1 proc. oraz wyższa o 14,1 proc. od maksymalnej (10,5 zł). Ostateczną cenę emisyjną akcji poznamy 27 marca.
Spółka chce zadebiutować na GPW w kwietniu. W ofercie publicznej znajdą się tylko nowe walory. Zapisy będą przyjmowane w Punktach Obsługi Klienta DM BOŚ od 28 do 30 marca. Helio chce wyemitować 1,128 mln walorów, z czego 900 tys. będzie oferowanych w transzy dużych inwestorów, a 228 tys. będą mogli objąć drobni akcjonariusze.
Na giełdzie jest już notowanych dwóch dystrybutorów bakalii: Bakalland i Atlanta. Jednak tylko Bakalland stanowi bezpośrednią konkurencję dla przyszłego debiutanta, ponieważ tak jak Helio zajmuje się sprzedażą detaliczną bakalii. Atlanta działa na rynku hurtowym. - Czy Bakalland nie obawia się rosnącego w siłę Helio? - Przeciwnie. Cieszymy się, że branża się rozwija. Na rynku bakalii rozpoczęła się jednak konsolidacja. Pozostanie na nim tylko kilka największych firm. Wszystko wskazuje na to, że Helio będzie jedną z nich - przyznaje Marian Owerko, prezes Bakallandu.
Biorąc pod uwagę przyszłoroczne prognozy, wycena Helio wydaje się niższa niż giełdowych dystrybutorów bakalii. Wskaźnik Cena/Zysk dla akcji Atlanty wynosi 90,64, Bakallandu - 21,82, a Helio dla widełek cenowych 14,5-16,9 (przy założeniu sprzedaży wszystkich nowych akcji).