Sejm znowelizował w piątek uchwałę powołującą komisję śledczą ds. banków i nadzoru bankowego. Za nowelizacją głosowało 225 posłów, przeciw było 191, jeden wstrzymał się od głosu.
Poprzednią uchwałę, sprzed roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą. TK miał zastrzeżenia m.in. do zbyt szerokiego zakresu prac komisji.
Teraz zamiast "rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego", jak głosiła poprzednia uchwała, śledczy mają się zajmować "nieprawidłowościami w działaniach organów państwa w procesie przekształceń niektórych banków".
Tuż po Wielkanocy Platforma Obywatelska ma zamiar złożyć w Trybunale Konstytucyjnym kolejny wniosek o uznanie piątkowej uchwały Sejmu za niekonstytucyjną - zapowiedział poseł Aleksander Grad. - Sejm popełnił te same błędy, które były w poprzedniej uchwale - wyjaśnił polityk PO. Dodał, że do czasu orzeczenia TK posłowie Platformy nie będą brali udziału w pracach komisji śledczej. Nad wycofaniem się z udziału w pracach komisji zastanawia się również SLD.
Według Artura Zawiszy, posła Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącego komisji śledczej, jej prace zostaną wznowione po Wielkanocy. Jeszcze przed świętami ma się natomiast odbyć spotkanie prezydium komisji.