Na GPW w poniedziałek możliwa realizacja zysków, podobnie w najbliższych dniach

Warszawa, 02.04.2007 (XTB/ISB) - Początek Wielkiego Tygodnia na warszawskim parkiecie upłynąć może pod znakiem realizacji zysków, podobnie jak kolejne dni, między innymi ze względu na fakt, iż inwestorzy w tym czasie mogą być bardziej skłonni na sprzedaż akcji, oceniają analitycy.

Aktualizacja: 22.02.2017 22:37 Publikacja: 02.04.2007 09:37

Rozpoczynający się tydzień na GPW jest tygodniem przedświątecznym, dodatkowo skróconym do czterech sesji. To powinno wpłynąć na spadek obrotów i zmienności. Potwierdza to ostatni odczyt wskaźnika Wigometr, który ma wartość 0 pkt., co oznacza równowagę wśród oczekujących wzrostów i spadków na koniec tego tygodnia.

Jednak tak do końca sielankowo inwestorzy nie będą mieli. Do czwartku bowiem będą musieli zdecydować o tym, czy na święta zostać z akacjami w portfelu, czy też może zrealizować zyski i spokojnie świętować.

Jest to ważne pytanie, nie tyle z uwagi na pojawiające się plotki o mającym nastąpić 6 kwietnia bombardowaniu Iranu przez USA, co w sposób istotny wpłynęłoby na rynki akcji. W te plotki bowiem inwestorzy zdecydowanie nie wierzą.

Postawione wyżej pytanie jest istotne dlatego, że tegoż 6 kwietnia, zostanie opublikowany marcowy raport z amerykańskiego rynku pracy. To jedna z ważniejszych publikacji makroekonomicznych, która w sposób istotny może wpłynąć na rynki finansowe. Mając na uwadze, że Amerykanie na te dane zareagują w poniedziałek, podczas gdy rodzimi inwestorzy takiej możliwości nie będą mieli (w poniedziałek w Polsce jest święto), może się okazać, że w poświąteczny wtorek, warszawska giełda rozpocznie notowania od bardzo silnych zmian.

Dane z USA to spore niebezpieczeństwo. Mając na uwadze fakt, że polskie indeksy są na historycznych rekordach lub też blisko nich, raczej trzeba przyjąć, że najbliższe dni upłyną pod znakiem przynajmniej niewielkiego osuwania. Pierwszy krok może być zrobiony już dziś. Wyprzedaż akcji w Tokio (Nikkei spadł o 1,5 proc.), będzie do tego zachęcać.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego