First Data pada łupem funduszu KKR

Największa na świecie firma rozliczająca płatności kartami, która kupuje Polcard, zostanie sprzedana za 29 mld dolarów

Aktualizacja: 22.02.2017 20:25 Publikacja: 03.04.2007 09:24

Fundusz private equity Kohlberg Kravis Roberts&Co za 29 miliardów dolarów kupuje spółkę First Data, największą na świecie firmę zajmującą się obsługą płatności przy użyciu kart kredytowych.

Udziałowcom First Data KKR płaci 34 dolary za jeden walor, czyli 26 proc. powyżej ceny zamknięcia w miniony piątek. W Nowym Jorku akcje First Data wczoraj podrożały o prawie 6 dolarów, do 32,85 USD.

Bezprecedensowe zakupy

Transakcja uzgodniona przez kierownictwa obu firm jest drugim co do wartości wykupem lewarowanym (buy-out) w tym roku. Takie przedsięwzięcia zwykle w dwóch trzecich są finansowane pożyczonymi pieniędzmi. KKR w ostatnich sześciu miesiącach ogłosił plany inwestycyjne na bezprecedensową kwotę w wysokości 100 miliardów USD.

W lutym KKR wraz z Texas Pacific Group zgodził się na przejęcie energetycznej firmy TXU. Zaproponowano za nią 31 mld USD i przejęcie zobowiązań o wartości 12 miliardów dolarów.

Dlaczego ten wielki łowca okazji zdecydował się na zakup First Data? Scott Nuttall z kierownictwa KKR napisał w oświadczeniu, że fundusz kupił spółkę znajdującą się na czele ogólnoświatowego trendu ku płatnościom elektronicznym. Analitycy przypuszczają, że głównym magnesem był stabilny przepływ gotówki i ponad miliard dolarów zysku EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja). W ub. r. firma miała 7,1 miliarda dolarów przychodów i 2,5 miliarda dolarów zadłużenia.

Polcard w wielkiej grze

Henry "Ric" Duques, dyrektor generalny First Data, zdecydował się sprzedać firmę w siedem miesięcy po wydzieleniu z niej Western Union, zajmującej się transferem pieniędzy. Było to największe i najszybciej rosnące źródło przychodów. Duques zamierzał skoncentrować się na elektronicznych płatnościach dla banków i firm. First Data w 1992 r. została wydzielona z American Express.

W miniony piątek ogłosiła, że za 325 milionów dolarów (ponad 940 milionów złotych) kupi Polcard, największe w Polsce, kontrolujące prawie połowę rynku, centrum rozliczania płatności kartowych. Właścicielami Polcardu są amerykańska firma GTECH, mająca 74,4 proc. udziałów, fundusz private equity zarządzany przez Innova Capital (25,2 proc.) i Związek Banków Polskich (0,3 proc.).

Jeśli na sprzedaż Polcardu wyrazi zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, za kilka lat działająca w Polsce firma może mieć kolejnego właściciela. Fundusze zajmujące się wykupem przedsiębiorstw w okresie nie dłuższym niż pięć lat starają się poprawiać wyniki swoich firm, a później je sprzedają innym funduszom bądź inwestorom giełdowym. Ich działalności sprzyjają niskie koszty obsługi zadłużenia. W I kwartale ogłosiły przejęcia o wartości 188 miliardów dolarów.

BloomberG, CNnMoney.com

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego