Rządowe prace nad nowym projektem ustawy o finansach publicznych trwały ponad rok. Dziś w towarzystwie szefa rządu Jarosława Kaczyńskiego wicepremier i minister finansów Z. Gilowska zaprezentuje szczegóły planowanych reform.
"Konstytucja" dla sektora
Przygotowana regulacja już teraz nazywana jest "nową konstytucją finansów publicznych". Tak właśnie mogą ją odbierać pracownicy administracji publicznej. Od 2008 r. znikną gospodarstwa pomocnicze, jednostki oraz zakłady budżetowe. Z. Gilowska niejednokrotnie twierdziła, że takie podmioty się nie sprawdziły. Pozbawione osobowości prawnej, nie mogły efektywnie zarządzać finansami (m.in. zaciągać zobowiązania czy amortyzować koszty). Brak klarownych zasad dawał też, według Ministerstwa Finansów, pole do licznych nadużyć.
Agencje wykonawcze
Resort długo myślał, jak zastąpić likwidowane podmioty. Część zadań realizować mają podmioty zewnętrzne. Szereg obowiązków pozostać musi jednak w rękach urzędów. MF rozważało więc przekształcenie gospodarstw i zakładów w quasi-spółki prowadzące działalność gospodarczą. W końcu jednak ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie znanych z administracji unijnej tzw. agencji wykonawczych - o mniejszej niż spółki samodzielności.