Dane makro z USA i import Chin windują ceny miedzi

LONDYN, 10 kwietnia (Reuters) - We wtorek wczesnym popołudniem ceny metali podskoczyły do kilkumiesięcznych rekordów z powodu dobrych danych z gospodarki amerykańskiej oraz rosnącym importem z Chin, powiedzieli dealerzy. Za tonę niklu płacono dziś najwięcej w historii.

Aktualizacja: 22.02.2017 20:35 Publikacja: 10.04.2007 12:42

. O godzinie 12.27 tonę miedzi w transakcjach terminowych wyceniano na 7.730 dolarów, czyli ponad 5 procent powyżej piątkowego zamknięcia. Od początku roku kurs metalu wzrósł już o niemal 25 procent.

Chińskie władze celne poinformowały we wtorek, że import miedzi Państwa Środka, największego na świecie konsumenta tego metalu, wzrósł w marcu do rekordowego poziomu 307.740 ton. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wyniósł on natomiast 776.576 ton, czyli był o 58 procent wyższy niż przed rokiem.

Impuls do zwiększonych zakupów miedzi dały również piątkowe informacje z amerykańskiego rynku pracy. Znacznie lepsze od prognoz dane zmniejszyły bowiem niepokój związany z koniunkturą w największej gospodarce świata, co z kolei pozytywnie wróży przyszłemu zapotrzebowaniu na surowce, podkreślają dealerzy.

"Nastroje wokół miedzi zdecydowanie poprawiły silne dane o miejscach pracy w USA, które to usunęły nieco ciemnych chmur wiszących nad amerykańską gospodarką" - głosi raport domu maklerskiego Sucden.

Część analityków podkreśla jednak, że pole do dalszych zwyżek ceny miedzi jest dziś ograniczone, a dynamika wzrostów straci impet po zbliżeniu się kursu do poziomu bliskiego 8.000 dolarów za tonę.

"Jeśli nie nastąpią żadne nowe zaburzenia w podaży, ceny miedzi są już raczej blisko szczytu" - powiedział analityk UBS, Robin Bhar.

((Tłumaczyła: Joanna Radkiewicz; Redagował: Tomasz Krzyżanowski; Reuters Serwis Polski, tel 22 653 9700; [email protected])) lplint

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego