Czy obecny rok będzie tak samo dobry dla branży leasingowej jak 2006?

Wartość przedmiotów oddanych w leasing w pierwszym kwartale 2007 roku może sięgnąć nawet 7 mld zł. 5,9 mld zł - tyle wyniosła w tym okresie wartość nowego portfela leasingowego 21 firm, które mają 80 procent całego rynku

Aktualizacja: 22.02.2017 11:20 Publikacja: 12.04.2007 08:01

Wartość wyleasingowanych ruchomości i nieruchomości w pierwszym kwartale 2007 roku może sięgnąć nawet 7 mld złotych. 21 firm, które udostępniły nam swoje wyniki, w minionym kwartale oddało w leasing przedmioty o łącznej wartości prawie 6 mld złotych. Jest to o 83 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2006 roku. Wartość nowego portfela leasingowego badanych spółek wyniosła wtedy tylko 3,2 mld złotych. W 2006 roku firmy te skupiały ponad 80 procent całego rynku leasingu w Polsce.

Liderzy w tempie rynku

Fimą, która zanotowała największą dynamikę wzrostu nowego portfela leasingowego (570 proc.), jest ING Lease. Dużą dynamiką mogą pochwalić się również takie firmy, jak: Kredyt Lease (280 proc.), Bankowy Fundusz Leasingowy (137 proc.) oraz Fortis Lease (118 proc.). Najwięksi gracze: Europejski Fundusz Leasingowy, Raiffeisen Leasing oraz BRE Leasing tradycyjnie zanotowali dynamikę zbliżoną do średniej dla całego rynku. - Bardzo istotny wpływ na wynik osiągnięty przez BRE Leasing miały sfinalizowane w styczniu transakcje leasingu 5 nieruchomości na łączną kwotę ponad 103 mln - mówi Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing. - Patrząc na wyniki spółki sądzę, żę jesteśmy w stanie kontynuować wysokie tempo wzrostu przez cały bieżący rok - dodaje.

Kolejny rekordowy rok?

Rok 2006 był historyczny dla branży leasingowej w Polsce. Rekordowe były zarówno wartość nowego portfela leasingowego (21,5 mld zł), jak i dynamika rynku (32 proc.). - Wzrost inwestycji w ubiegłym roku w zaskakująco wysokim tempie 17 procent okazał się tylko przygrywką do tego, co dzieje się w roku bieżącym. Obecnie nikogo nie zdziwi 30-procentowy przyrost nakładów inwestycyjnych - mówi Andrzej Krzemiński, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego. - Leasing zawsze wyprzedzał tempo wzrostu inwestycji krajowych. Ubiegłoroczny wzrost rynku leasingu przewyższający 30 procent był zatem dobrą prognozą dla inwestycji w 2007 roku - dodaje.

Zdaniem prezesa EFL, firmy leasingowe nie mają teraz problemu z tym, jak zwiększać sprzedaż. O wiele bardziej nurtują je zagadnienia z dziedziny dostosowania produktów finansowych do potrzeb inwestorów, jakości serwisu, doradztwa inwestycyjnego i finansowego oraz unijnej edukacji. Poza tym Polska czeka na pierwsze efekty napływu środków unijnych programowanych dla okresu 2007-2011.

- Jeśli zdołamy mądrze zaabsorbować 67 mld euro i przyjmiemy, że każde euro z budżetu Unii będzie wsparte euro wygenerowanym w Polsce, to aż strach myśleć o popycie inwestycyjnym, który zostanie w ten sposób wywołany - mówi A. Krzemiński.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28