Losy spółki w rękach sądu

Aktualizacja: 22.02.2017 10:36 Publikacja: 13.04.2007 08:04

W drugim tygodniu maja w katowickim sądzie okręgowym odbędzie się rozprawa dotycząca pozwu, jaki złożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeciwko Stalexportowi.

Fundusz, który jest drugim co do wielkości akcjonariuszem katowickiej firmy (11,4 proc. akcji), zaskarżył uchwały walnego zgromadzenia z 14 lutego. Przegłosowano wtedy emisję dla strategicznego inwetora Stalexportu - rzymskiej firmy Autostrade (ma 21,7 proc. akcji). NFOŚiGW nie został dopuszczony do głosowania, ponieważ jego reprezentanci mieli niezgodnie z przepisami wystawione pełnomocnictwa. Tak stwierdził przewodniczący NWZA Andrzej Mikosz. Fundusz nie zgadza się z tą decyzją.

Wiadomo już, dlaczego NFOŚiGW tak stanowczo domaga się unieważnienia uchwał. - Pozywający napisał w uzasadnieniu, że gdyby został dopuszczony do głosowania, jego wynik byłby inny - mówi Marian Zawała, rzecznik katowickiego sądu. Oznacza to, że nie doszłoby do emisji dla Włochów.

- Mam nadzieję, że sąd szybko rozpatrzy pozew Funduszu i stwierdzi, że jest bezpodstawny. To gra na zwłokę, która zagraża istnieniu Stalexportu - komentuje Galliano Di Marco, dyrektor do spraw rozwoju korporacyjnego Autostrade.

Zapewnia, że mimo pozwu Funduszu strategia Autostrade wobec katowickiej firmy się nie zmieniła. - Zgodnie z zapowiedziami, zapisaliśmy się na akcje w ofercie publicznej Stalexportu - mówi Di Marco.

W zakończonej w marcu ofercie Stalexport sprzedał 89,5 mln papierów za 201 mln zł. Po rejestracji emisji Włosi będą mieć 50 proc. plus jedną akcję.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego