Skrzypek: Inflacja niższa w całym przebiegu kwietniowej projekcji

Warszawa, 13.04.2007 (ISB) - Przebieg ścieżki inflacyjnej, którą pokaże najnowsza kwietniowa projekcja, będzie niższy w całym jej horyzoncie w porównaniu do przebiegu ukazanego w projekcji styczniowej, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka.

Aktualizacja: 22.02.2017 08:28 Publikacja: 13.04.2007 09:23

"Mamy już gotową nową projekcję inflacji. Mogę powiedzieć, że jest ona bardziej optymistyczna, niż się spodziewałem" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla piątkowego "Dziennika".

"W całym przebiegu projekcji ścieżka inflacji jest niższa, niż to wcześniej wynikało z wyliczeń" - dodał.

Prezes przypomniał jednocześnie, że inflacja bazowa jest na stabilnym poziomie, a w przypadku inflacji konsumenckiej, marcowy skok jest szokiem jednorazowym.

"Z docierających do mnie sygnałów wynika, że jest to jednorazowy skok, a w kolejnych miesiącach inflacja spadnie i utrzyma się na niższym poziomie" - powiedział szef banku centralnego.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda marcowy wskaźnik inflacji konsumenckiej w piątek, 13 kwietnia. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 2,3-2,4% r/r, przy średniej na poziomie 2,4%.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%). (ISB)

dag/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego