Wojtyna z RPP: Coraz więcej przemawia za podwyżką stóp procentowych

Warszawa, 16.04.2007 (ISB) - Coraz więcej czynników przemawia za podwyżką stóp procentowych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Wojtyna, uważany za jednego z kluczowym tzw. "swing voters". Już wcześniej Wojtyna sygnalizował, że zacieśnienie polityki pieniężnej może okazać się niezbędne w I połowie tego roku.

Aktualizacja: 22.02.2017 13:43 Publikacja: 16.04.2007 09:08

"Uważam, że coraz więcej czynników przemawia za podwyżka stóp. Kluczowa dla rady jest relacja wzrostu płac i wydajności pracy. Jeśli prace rosłyby szybciej niż wydajność pracy, to w zasadzie jedynym sposobem utrzymania zysków umożliwiających rozwój przedsiębiorstwa byłoby podnoszenie cen" - powiedział Wojtyna w wywiadzie dla poniedziałkowej "Gazety Wyborczej".

Podkreślił, że choć obecnie w sektorze przedsiębiorstw wydajność rośnie szybciej niż płace, w sektorze usług sytuacja wygląda inaczej, ponieważ tu trudniej jest zwiększać wydajność, natomiast ten sektor odgrywa coraz ważniejszą rolę w gospodarce.

Według Wojtyny, presja płacowa narasta. "Myślę, że pracownicy coraz lepiej rozumieją, że jeśli płace będą rosły nadmiernie, mogłoby to oznaczać redukcje zatrudnienia" - powiedział też członek RPP.

Większość analityków oczekuje, że na posiedzeniu 24-25 kwietnia rada zdecyduje się podnieść stopy procentowe o 25 pb (do 4,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej). Na taką możliwość wskazuje też coraz większa część członków RPP.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja wyniosła w marcu 2,5% i osiągnęła cel inflacyjny banku centralnego. Analitycy bankowi i resort finansów spodziewali się, że inflacja przyspieszy do 2,4%. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego