Złoty znowu mocniejszy do euro i dolara

Warszawa, 17.04.2007 (TMS/ISB)-Wtorkowa sesja na krajowym rynku walutowym to kolejny dzień pod znakiem wzrostu notowań złotego. Kurs EUR/PLN znalazł się na grudniowych poziomach w okolicy 3,8050, z kolei USD/PLN bije coraz większe rekordy testując podczas dzisiejszej sesji poziom 2,80.

Aktualizacja: 22.02.2017 07:59 Publikacja: 17.04.2007 17:12

O dalszym umocnieniu złotego zadecydowały dzisiaj dwa czynniki. Pierwszy z nich to wzrost płac, który osiągnął w marcu poziom 9,1% r/r wobec oczekiwanych 6,4%. Drugi czynnik to sytuacja na rynku euro/dolara i dalszy jego wzrost w kierunku poziomu 1,36. Wyższy od oczekiwanego wzrost płac zwiększył oczekiwania rynku na kwietniową podwyżkę stóp procentowych.

Z dnia na dzień w Radzie Polityki Pieniężnej rośnie liczba zwolenników jednorazowej decyzji podwyższającej stopy procentowe. Do czasu kwietniowego posiedzenia RPP na rynek napłyną kolejne informacje makroekonomiczne.

Pod koniec tygodnia poznamy dane o produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI. Z kolei na początku przyszłego tygodnia NBP opublikuje dane o inflacji bazowej. Te informacje będą dodatkowymi czynnikami decydującymi o ewentualnym zacieśnieniu polityki monetarnej już podczas kwietniowego spotkania Rady.

Do końca wtorkowej sesji złoty powinien pozostać na obecnych poziomach, a jego notowania podczas najbliższych dwóch sesji będą uzależnione głównie od zmian na rynku euro/dolara.

Na rynku zagranicznym kurs EUR/USD przetestował podczas dzisiejszej sesji nowe szczyty na poziomie 1,3595. Powodem osłabienia waluty amerykańskiej była publikacja danych o inflacji z USA. W marcu wskaźnik CPI wzrósł w ujęciu miesięcznym 0,6% co było zgodne z oczekiwaniami. Z kolei inflacja bazowa w tym samym okresie wzrosła 0,1% m/m wobec prognozowanych 0,2%. W ujęciu rocznym również odnotowano niższy wzrost inflacji bazowej (2,5% wobec prognozowanych 2,6%).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego