W środę KGHM może pociągnąć giełdę w górę

Warszawa, 18.04.2007 (ISB/ X-Trade) - W środę, po wtorkowej korekcie, która obniżyła wartość indeksu WIG o 0,12 proc., a WIG20 o 0,51 proc., handel na GPW ma szanse rozpocząć się od wzrostów. O tym jednak, czy dzisiejsza sesja zakończy się wzrostami i nowymi rekordami, czy też może jednak przyniesie kontynuację korekty, zdecyduje już reakcja głównych europejskich parkietów na rekordowo drogie euro.

Aktualizacja: 22.02.2017 05:42 Publikacja: 18.04.2007 09:14

Wśród największych spółek powinien wyróżniać się KGHM. Spółka ta wczoraj jeszcze nie zdyskontowała prawie 4 proc. wzrostu cen miedzi na świecie, w następstwie czego surowiec ten jest najdroższy od 10 miesięcy.

Słabiej mogą za to zachowywać się spółki paliwowe, które w przeciwieństwie do koncernu z Lubina, nie zdyskontowały mocniejszego spadku cen ropy. Chociaż równocześnie, przed dzisiejszymi danymi o zapasach paliw w USA, które mogą wpłynąć na wzrost cen ropy, nie należy oczekiwać wyprzedaży ich akcji.

Pewną słabością może cechować się również sektor technologiczny, w reakcji na wczorajszy, posesyjny, sprowokowany raportami kwartalnymi, spadek Yahoo o prawie 8 proc. i IBM o prawie 1 proc. Zaniepokojenie to będzie jednak łagodzone, przez również posesyjny, wzrost cena akcji Intela o 2 proc.

Sytuacja techniczna na wykresie indeksu WIG20 wciąż wskazuje na możliwość dalszych wzrostów. Układ techniczny zmieni się wraz ze spadkiem WIG20 poniżej szczytu z 1 lutego br. (3549,33 pkt). Jednak dopiero zamknięcie luki hossy z 22 marca br. (3402,15-3470,55 pkt), może być traktowane jako liczący się sygnał sprzedaży. Do czasu zejścia WIG20 poniżej 3400 pkt wszystkie spadki będą tylko ruchem korekcyjnym.

Marcin R. Kiepas, analityk DM X-Trade Brokers SA

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego