Kolejną przeszkodą w rozwijaniu licencjonowanych punktów handlowo-usługowych jest m.in. niski poziom wiedzy na temat prowadzenia biznesu w systemach sieciowych (patrz: tabela poniżej).

Nie jest to zjawisko masowe, ale franczyzodawcy czasami muszą zakończyć współpracę z franczyzobiorcami. Dlaczego to robią? Z badań Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych (ARSS) wynika, że najczęstszy powód to zaniedbania w utrzymaniu standardów sieci i nierealizowanie zapisów umowy przez agentów, partnerów (taki powód wskazało 39 proc. respondentów ankietowanych przez ARSS). W 24 proc. przypadków agenci nie dotrzymują terminów płatności lub nie wnoszą opłat na rzecz operatora systemu. Przyczyny osobiste uniemożliwiają dalsze prowadzenie biznesu 12 proc. partnerów sieci. Odpowiedniego wykształcenia i umiejętności prowadzenia biznesu nie ma zaś 11 proc. licencjobiorców.

Czy działalność w sieci wiąże się z dużymi kosztami? Średnia wstępna opłata franczyzowa wynosi 8123 złotych. 46 proc. sieci - według badań ARSS - nie pobiera wstępnej opłaty franczyzowej za przystąpienie do sieci. Co miesiąc trzeba również opłacać bieżącą opłatę franczyzową (średnia wynosi 359 złotych miesięcznie). Niemal połowa sieci działających w Polsce nie pobiera bieżącej opłaty franczyzowej, a 33 proc. sieci (wedłud danych ARSS) pobiera bieżącą opłatę franczyzową w formie procentu od obrotu (najczęściej jest to 5 proc.). URG