Solidny kwartał Intela i IBM, słaby Yahoo!

Aktualizacja: 22.02.2017 03:08 Publikacja: 19.04.2007 09:39

Nie zachwycają wynikami finansowymi duże amerykańskie spółki z branży zaawansowanych technologii. Wprawdzie IBM i Intel zaprezentowały się korzystnie, ale portal Yahoo! zupełnie zawiódł inwestorów.

Na wyniki Yahoo!, największego na świecie portalu internetowego, rynek zareagował 9?proc. spadkiem kursu akcji. Zysk w I kwartale skurczył się o 11 proc., do 142 mln USD, natomiast sprzedaż zwiększyła się o 9 proc., do 1,18 mld USD.

Głównym powodem przeceny akcji były obawy graczy giełdowych, że upłynie więcej czasu niż sądzili, zanim pod względem przychodów z reklam Yahoo! dogoni Google, głównego rywala. Spodziewali się większego wzrostu przychodów ze sprzedaży po uruchomieniu programu nazwanego "Project Panama". Kierownictwo firmy twierdzi jednak, że projekt spisuje się tak jak oczekiwano i podtrzymało prognozę przewidującą tegoroczną sprzedaż na poziomie 5,45 mld USD.

IBM, którego rezultaty najlepiej odzwierciedlają kondycję całej branży technologicznej, w I kwartale zarobił netto 1,84 miliarda dolarów, o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody wyniosły 22,03 mld USD, czyli o 7 proc. więcej niż w I kwartale 2006 r.

Była też niepomyślna informacja, gdyż nowe zamówienia firmy zmniejszyły się z 11,4 miliarda do 11,1 mld USD. Steven Rhone, szef firmy zarządzającej aktywami Wenworth, Hauser & Violich, obawia się, że w związku ze spowolnieniem gospodarki w USA firmy mogą wstrzymywać się z zakupami nowego sprzętu komputerowego.

Intel, który jest największym na świecie producentem procesorów do komputerów osobistych, w I kwartale zwiększył zysk netto o 19 proc., do 1,6 miliarda dolarów, głównie dzięki korzyściom podatkowym. Bez tego czynnika zysk na jedną akcję wyniósł 22 centy i był równy średniej prognoz analityków.

Giełdowym graczom szczególnie spodobało się to, że Intel dzielnie odpiera ataki mniejszego konkurenta AMD i nie oddaje pola. Firma poinformowała też o zakończeniu przed czasem redukcji zatrudnienia.

Przychody Intela spadły jednak o 1 proc., do 8,85 mld USD. W II kw. mają wynieść 8,2,-8,5 mld USD. Bloomberg, CNNMoney

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego