Producent części do hamulców ACE chce wejść na GPW w tym roku

Warszawa, 19.04.2007 (ISB) - ACE (Automotive Components Europe), jeden z największych w Europie producentów części do hamulców samochodowych, planuje jeszcze w tym roku zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Debiut odbędzie się na podstawie paszportu europejskiego - ACE złożyła prospekt emisyjny w luksemburskiej komisji nadzoru finansowego, podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Aktualizacja: 22.02.2017 07:29 Publikacja: 19.04.2007 12:45

"Spółka planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie jeszcze w tym roku. Prospekt emisyjny złożyła pod koniec marca w luksemburskiej komisji nadzoru finansowego - CSSF. Oferta publiczna w Polsce zostałaby przeprowadzona na podstawie paszportu europejskiego" - podano w komunikacie.

Funkcję oferującego pełnić będzie IPOPEMA Securities.

Produkcja grupy skupiona jest w dwóch w pełni kontrolowanych przez ACE spółkach: Fuchosa (zakład w Hiszpanii, odlewanie komponentów żeliwnych) i EBCC (zakład w Polsce, odlewanie i obróbka mechaniczna komponentów aluminiowych). Spółki te powołały grupę ACE w ub. roku.

"W najbliższych latach zamierzamy rozwijać produkcję naszych dotychczasowych produktów w zakładach w Polsce i w Hiszpanii. Jednocześnie rozważamy wprowadzenie nowych produktów i rozwój poprzez akwizycje w Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział prezes ACE Jose Manuel Corrales, cytowany w komunikacie.

Głównym akcjonariuszem ACE są, pośrednio, amerykańskie fundusze private equity Innova Capital. Fundusze te przejęły EBCC w 2005 roku, a w 2006 roku - wspólnie z menedżerami Fuchosa - firmę hiszpańską. Udziały w obu spółkach zostały pośrednio wniesione do utworzonej spółki holdingowej ACE, w której 80% akcji kontrolują pośrednio Fundusze Innova, a pozostałe 20% - spółka należąca do menedżerów Fuchosa.

Działalność grupy ACE w obu sektorach - produkcji komponentów żeliwnych i aluminiowych - przynosi blisko po połowie przychodów.

W 2006 roku zysk netto grupy ACE spadł do 6,9 mln euro z 7,3 mln euro rok wcześniej przy wzroście przychodów o 7,5% do 79,2 mln euro.

Niemal 35% przychodów Grupy generowane jest na rynku niemieckim. Drugim największym rynkiem zbytu są Czechy (26% sprzedaży). (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego