ING TFI uruchomiło nowy subfundusz sektorowy inwestujący w regionie

Warszawa, 08.05.2007 (ISB) - ING TFI wzbogaciło ofertę o pierwszy w Polsce fundusz sektorowy branży finansowej - ING Subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus typu akcyjnego, poinformowali przedstawiciele spółki we wtorek.

Aktualizacja: 21.02.2017 06:20 Publikacja: 08.05.2007 15:54

Nowy subfundusz pozwala na inwestowanie od 70% do 100% aktywów w akcje i jest skierowany przede wszystkim do doświadczonych inwestorów, akceptujących wysoki poziom ryzyka, w tym wypadku również ryzyka sektorowego. Subfundusz wejdzie w skład funduszu ING Parasol SFIO.

ING Subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus będzie inwestował głównie w akcje banków, ubezpieczycieli, firm pośrednictwa finansowego, firm zarządzających aktywami i biur maklerskich notowanych na giełdach w Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii, Austrii, Grecji, Słowenii i krajach nadbałtyckich.

"Oprócz budownictwa drugim sektorem, na który warto postawić jest sektor finansowy, który bardzo korzysta na szybkim wzroście gospodarczym w krajach tzw. Nowej Europy. Wyniki banków, nie tylko w Polsce w ciągu najbliższych 2-3 lata będą rosły w tempie ponad 20% na poziomie wyniku netto" - powiedział dziennikarzom prezes ING TFI Sebastian Buczek.

Dodał, iż spodziewa się, że w przez najbliższych kilka kwartałów wyniki finansowe spółek, reprezentujących sektor finansowy, w szczególności banków krajów wschodzących, będą się systematycznie poprawiały. Sprzyja temu nieustający wzrost popytu na kredyty hipoteczne.

Relacja kredytów hipotecznych do PKB w Polsce wyniosła w ub. roku 7,4%, we Francji 32,4%, a w Hiszpanii 55,3%. Dla takich krajów, jak Rumunia i Turcja relacje, wskaźnik ten jest na poziomie 2,4-3,6%.

Dobre wyniki spółek finansowych są pochodną szybkiego tempa wzrostu gospodarczego w krajach nowej Europy, a w większości przypadków to tempo będzie wyższe, od prognoz. Wzrost zamożności społeczeństwa zaowocuje także dalszym rozwojem funduszy inwestycyjnych.

"Należy zakładać, że wzrost funduszy będzie kontynuowany, a na sprzedaży jednostek funduszy zarabiają głównie ich dystrybutorzy, czyli banki" - dodał Buczek.

Aktywa funduszy inwestycyjnych na mieszkańca sięgnęły w Polsce 676 euro w 2006 roku, podczas, gdy w takich krajach, jak Włochy, czy Hiszpania były 10 razy wyższe, a we Francji - ponad 30 razy większe.

Buczek poinformował, że w kwietniu aktywa netto ING TFI wzrosły o prawie 1 mld zł i sięgnęły 16,3 mld zł. (ISB)

amo/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego