Ponad 67 mld euro dla polskich regionów i gospodarki

Aktualizacja: 20.02.2017 22:14 Publikacja: 11.05.2007 09:27

Wczoraj zakończyła się konferencja, w trakcie której Komisja Europejska zaakceptowała propozycję wydatkowania funduszy strukturalnych w Polsce. Na okres 2007-2013 Unia Europejska przyznała Polsce ponad 67 mld euro. Tym samym Polska stanie się największym beneficjentem wspólnotowej pomocy. Dla porównania - Hiszpania otrzyma 35, a Niemcy 26 mld euro.

Prawdopodobnie w sierpniu br. Komisja Europejska zaakceptuje 5 Programów Operacyjnych i 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.

Największym programem jest PO Infrastruktura i Środowisko, na który przypadnie aż 41,3 proc. całej kwoty przyznanej Polsce, z czego lwią część pochłoną inwestycje przeznaczone na transport (71 proc), ochronę środowiska (18 proc.) i energetykę (6 proc).

Na realizację PO Kapitał Ludzki zagospodarowano prawie 11,5 mld euro. Głównym celem programu jest zmniejszenie bezrobocia i zapewnienie wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki.

Szczególnie ważny dla przedsiębiorców jest PO Innowacyjna Gospodarka. Pieniądze z tego programu przeznaczone zostaną na zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw i stworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy. Budżet programu wynosi 9,7 mld euro.

Uwadze przedsiębiorców nie powinny umknąć także Regionalne Programy Operacyjne. W samym tylko województwie mazowieckim do zagospodarowania jest ponad 1,8 mld euro.

Województwa z tzw. Ściany Wschodniej mogą liczyć na 2,27 mld euro z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

SUL

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego