Handel zrobił swoje

Aktualizacja: 20.02.2017 21:35 Publikacja: 11.05.2007 09:59

Na początku czwartkowych sesji w Nowym Jorku indeksy traciły na wartości. Inwestorzy giełdowi reagowali na informacje płynące ze spółek zajmujących się handlem detalicznym oraz na większy deficyt w wymianie USA z zagranicą.

Wal-Mart, największa sieć handlu detalicznego na świecie oraz inne firmy z branży miały w kwietniu gorszą sprzedaż. W przypadku lidera rynku spadek wyniósł 3,5 proc. i był większy niż oczekiwali analitycy (1,1 proc.).

Dla wielu graczy giełdowych był to sygnał, że wydatki konsumentów mogą maleć także w kolejnych miesiącach i przełoży się to na dynamikę PKB. Jednak trzeba pamiętać, że w tym roku Wielkanoc była w marcu i na ten miesiąc przeniesiono część wydatków z kwietnia. Pewien wpływ na poziom sprzedaży w ubiegłym miesiącu miała też chłodna pogoda.

Inwestorzy obawiają się, że rząd USA obniży prognozę wzrostu PKB w pierwszym kwartale po tym, jak deficyt w handlu zagranicznym w marcu okazał się większy niż oczekiwano. Przewaga importu nad eksportem wyniosła 63,9 miliarda dolarów.

W Europie analizowano treść wystąpienia Jean-Claude?a Tricheta, szefa banku centralnego strefy euro, po posiedzeniu rady EBC, a część graczy pozbywała się akcji kupionych w środę na fali pogłosek o przejęciu Rio Tinto przez BHP Billiton.

Początkowo zdecydowana większość indeksów rozwiniętych rynków europejskich spadała. Wyjątkiem najpierw były Ateny, Reykjavik i Luksemburg, ale później dołączyły do nich inne giełdy, m.in. Londyn i Madryt.

W dół rynki pociągnęli surowcowi potentaci BHP Billiton i Rio Tinto, których akcje taniały. W środę walory tych firm miały duże wzięcie, gdyż wielu graczy chciało zarobić na pogłoskach o szykującym się przejęciu. Wczoraj przedstawiciel Rio Tinto oświadczył, że firma nie ma nic do dodania do komunikatu przesłanego na giełdę w środę, w którym zaprzeczyła jakoby kontaktowano się z nią w sprawie przejęcia. Jednym z powodów przeceny tych walorów oraz papierów innych spółek wydobywczych była też taniejąca miedź.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego