Mocno zbudowane portfele

Aktualizacja: 20.02.2017 20:49 Publikacja: 14.05.2007 08:17

W kwietniu to branża budowlana pociągnęła w górę wyniki najlepszych funduszy inwestycyjnych. WIG-Budownictwo zyskał 8,74 proc. i dał się wyprzedzić jedynie dwóm indeksom małych firm: sWIG80 oraz DWS MS (zwiększyły wartość o około 10 proc. każdy).

Zarządzający funduszami, które uplasowały się na czołowych pozycjach w swoich grupach, przyznają, że przy odpowiednim doborze spółek na sektorze budowlanym można było w ubiegłym miesiącu sporo zarobić.

Stabilne lepsze

od zrównoważonych

Najlepiej tę koniunkturę wykorzystał Marek Fido z Fortis Private Investments, zarządzający Fortis Akcji i Fortis Stabilnego Wzrostu.

- Na początku kwietnia, jeszcze przed zwyżką, dokupiliśmy akcje dużych spółek budowlanych. Pomogły też walory firm zajmujących się dystrybucją stali i handlujących sprzętem elektrycznym - mówi Marek Fido.

W efekcie wartość jednostki Fortis Akcji wzrosła w ciągu miesiąca o 13,26 proc., przy średniej dla całej kategorii na poziomie 5,81 proc. W pierwszej dziesiątce grupy akcyjnych znalazł się jeszcze jeden fundusz zarządzany przez AIG TFI. AIG Akcji, podobnie jak Fortis Akcji, utrzymuje większe niż konkurencyjne fundusze szerokiego rynku zaangażowanie w firmy małej i średniej wielkości.

- Ponad 40 proc. portfela AIG Akcji ulokowane jest w walorach spółek, wchodzących w skład mWIG40 i sWIG80. Cały czas ten segment wydaje nam się atrakcyjny - mówi Jacek Janiuk, zarządzający w AIG TFI.

Inwestycje w przedsiębiorstwa o małej i średniej kapitalizacji z branży budowlanej i dystrybucyjnej opłaciły się także funduszowi SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji. W kwietniu zyskał 4,81 proc. - najwięcej wśród funduszy zrównoważonych. Jednak przeciętna stopa zwrotu dla tej grupy wyniosła 2,4 proc., co było niewiele lepszym wynikiem niż średnia w funduszach stabilnego wzrostu - 1,97 proc. Ciekawe, że na tych ostatnich można było w kwietniu zarobić znacznie więcej niż na którymkolwiek funduszu o mniej agresywnej polityce inwestycyjnej. Skarbiec Ochrony Kapitału oraz Fortis Stabilnego Wzrostu przyniosły swoim uczestnikom ponad 5-procentowe zwroty.

Straty na obligacjach

Wśród funduszy akcji oraz mieszanych lokujących aktywa za granicą wciąż wygrywają te, które koncentrują się na rynku europejskim, a w szczególności - na krajach tzw. nowej Europy. Jednak ponad 4-proc. zyskiem mogą się pochwalić tylko dwa z nich: PKO/CS Nowa Europa i BPH Akcji Europy Wschodzącej. - Zadecydowało przeważenie akcji polskich spółek w portfelu do powyżej 40 proc. aktywów - mówi Artur Czerwoński, dyrektor departamentu zarządzania BPH TFI.

Na wyniki całej grupy negatywnie wpływa umacnianie się polskiej waluty. Ceny euro i dolara spadały aż do najniższych od lat poziomów. Sytuacja na rynku walutowym nie sprzyja także funduszom zagranicznych papierów dłużnych. Żadnemu z nich nie udało się wypracować zysku, a najmniejszą stratę poniósł Skarbiec Euro-Obligacja (-1,65 proc.).

Na minusie zakończyły kwiecień także niektóre fundusze polskich obligacji. Wartość jednostki Allianz Obligacji zmniejszyła się o 1,19 proc. Maksymalny zysk - 0,94 proc. osiągnął natomiast Skarbiec-Depozytowy.

W kwietniu fundusze zarządzane przez Skarbiec TFI (także z rodziny Fortis) okazały się najbardziej efektywne w czterech kategoriach, zdobywając 14 pkt w rankingu "Parkietu". Drugie miejsce zajęło AIG TFI, którego produkty zebrały 8 pkt.

Punktacja w kwietniu

TFI punkty

Skarbiec TFI 14

AIG TFI 8

Legg Mason TFI 6

DWS TFI, SKOK TFI, PKO TFI 3

BPH TFI, KBC TFI,

Noble Funds TFI, SEB TFI 2

Idea TFI, ING TFI,

Pioneer Pekao TFI 1

Jak liczymy punkty

W rankingu TFI oceniamy najlepiej zarządzane fundusze w danej

kategorii. Podzieliliśmy je na dziewięć grup. Za fundusze o najwyższej miesięcznej stopie zwrotu z grup: akcji, gotówkowe, obligacji,

stabilnego wzrostu, zrównoważone, zagraniczne papierów dłużnych,

zagraniczne akcjiw kategorii przyznajemy dwa punkty, a za trzecie - jeden punkt.

Dodatkowo, po trzy punkty otrzymują najlepszy fundusz rynku

pieniężnego i zagraniczny mieszany. Pod uwagę bierzemy fundusze

inwestycyjne otwarte.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego