Do regulacji polskiego rynku kapitałowego nie zostały jeszcze wdrożone zapisy europejskiej dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID). Kraje UE miały na to czas do końca stycznia. Za spóźnienie Polskę oraz większość państw członkowskich upomniał w kwietniu Charlie McCreevy, komisarz ds. rynku wewnętrznego. Polska spóźnia się też z wdrożeniem tzw. dyrektywy o przejrzystości i dyrektywy wprowadzającej środki wykonawcze do MiFID-u.

- Projekt ustawy zmieniającej ustawę o obrocie instrumentami finansowymi został już przyjęty przez rząd. Lada dzień powinien opuścić Kancelarię Prezesa Rady Ministrów po ostatecznych poprawkach redakcyjnych i trafić do kancelarii Sejmu - zapewnia Arkadiusz Huzarek, wiceminister finansów. - Załączone zostaną do niego wstępne projekty nowych aktów wykonawczych - dodaje. Tych będzie nawet 15 (wynikają z dyrektyw: MiFID oraz CRD - o wymogach kapitałowych). Łącznie wydanych będzie natomiast ponad 20 aktów (ośmiu nie trzeba zmieniać).

- W tej chwili w ramach grup i zespołów roboczych Rady Rozwoju Rynku Finansowego trwają końcowe prace nad projektami tych rozporządzeń, polegające na uzgodnieniach środowiskowych z Komisją Nadzoru Finansowego, Izbą Domów Maklerskich, Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz innymi instytucjami rynku finansowego - mówi Arkadiusz Huzarek. - Zależy nam, aby prace nad nowelizacjami w Sejmie zakończyły się pod koniec czerwca - dodaje.

Ten termin, pomijając spóźnienie, wynika z deklaracji, którą Polska złożyła Komisji Europejskiej. Zgodnie z nią, implementacja MiFID-u skończy się u nas w lipcu. To oznacza, że krajowe firmy inwestycyjne będą miały tylko niewiele ponad trzy miesiące (zamiast dziewięciu) na dopasowanie działalności do nowych przepisów. Znowelizowane zapisy ustawy o obrocie powinny bowiem wejść w życie z początkiem listopada.

Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerski, obawia się, że czas ten może nie wystarczyć brokerom na dostosowanie się do nowych regulacji. - Wciąż brakuje niektórych rozporządzeń, np. dotyczącego trybu działania firm inwestycyjnych - mówi. Pomimo to prezes Izby chwali współpracę z Ministerstwem Finansów. - Resort podchodzi do tych tematów z dużym wyczuciem - twierdzi.