Dynamika zatrudnienia rekordowo wysoka, płace też szybko rosną

Aktualizacja: 20.02.2017 20:48 Publikacja: 14.05.2007 08:20

W kwietniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 4,6 proc. wyższe niż przed rokiem - taka jest średnia prognoz analityków bankowych. Dane na temat rynku pracy Główny Urząd Statystyczny opublikuje w czwartek. Jeśli szacunki ekonomistów się potwierdzą, to kwietniowe wyniki będą najlepsze w historii.

Wysokiej dynamice zatrudnienia towarzyszy szybki wzrost płac. W kwietniu - jak szacują analitycy - średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 8,9 proc. większe niż rok wcześniej. W efekcie fundusz płac (suma wydatków na pracowników) zwiększył się nominalnie prawie o 14 proc.

Sektor przedsiębiorstw obejmuje firmy niefinansowe, zatrudniające co najmniej 10 osób. W całej gospodarce sytuacja jest podobna. Jak wynika z piątkowego komunikatu GUS, średnie wynagrodzenie w I kw. było o 7,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

W tym tygodniu urząd statystyczny poinformuje o inflacji w kwietniu. Rynek zgadza się z szacunkiem resortu finansów z początku maja, że w poprzednim miesiącu ceny były o 2,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Co prawda - jak spodziewają się analitycy - GUS poinformuje o znaczącym wzroście cen żywności i paliw. Roczny wskaźnik spadnie, bo w ubiegłym miesiącu nie było podwyżek cen gazu, które podbiły inflację przed rokiem.

W piątek NBP opublikuje bilans płatniczy w marcu. Zdaniem analityków deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 474 mln euro. Saldo handlowe było również ujemne i wyniosło 396 mln euro.

Według ekonomistów, w marcu mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem dynamiki handlu. Eksport był o 13,2 proc. wyższy niż rok wcześniej. Import zwiększył się o 16,2 proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego