O ile zdecydowanie rośnie liczba transakcji bezgotówkowych, dokonywanych przez właścicieli rachunków bankowych, przybywa też kont internetowych, o tyle przestała powiększać się ogólna liczba ROR-ów - martwili się przedstawiciele banków podczas II Kongresu Gospodarki Elektronicz- nej. - Po zamknięciu nieaktywnych rachunków, w minionym roku wręcz ich ubyło - powiedział Adam Tochmański, dyrektor departamentu systemu płatniczego w NBP. Gdy dwa lata temu na 100 mieszkańców przypadało 58 kont, to już na koniec 2006 r. było ich tylko 54. Ubytek jest więc spory - oznacza spadek liczby ROR-ów z 22 do 20,5 mln. - Do otwierania kont, a co za tym idzie - obrotu bezgotówkowego, zniechęcają stosunkowo niepewne dochody, ale nie mniejszym problemem jest ogromne przyzwyczajenie Polaków do gotówki - mówił przedstawiciel NBP. - Siła przyzwyczajenia do istniejącej sytuacji jest faktycznie ogromna - potwierdził Marcin Kraska, zastępca kierownika z Centrum Elektronicznej Gospodarki Instytutu Logistyki i Magazynowania, który badał m.in. popularność usług w sieci. Według instytutu, aktywnie z bankowych usług w sieci korzysta 8,6 mln klientów, czyli niemal 23 proc. wszystkich internautów. To prawie dwa razy więcej, niż wynosi odsetek internautów robiących "wirtualne" zakupy. A co stoi na przeszkodzie powiększenia się grup? Na pierwszym miejscu wcale nie znalazł się wysoki koszt sprzętu czy też łącza. - Głównym powodem, dla którego 64 proc. gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do sieci, jest po prostu brak takiej potrzeby - powiedział M. Kraska.
Jego zdaniem, banki i administracja nie powinny się jednak koncentrować wyłącznie na zdalnym udostępnianiu swoich usług tylko przez internet. - Wielkim niedocenionym jest telewizja - uważa M. Kraska.
Zdecydowanie lepiej przedstawia się sytuacja wykorzystania usług bankowych w sieci przez firmy. 89 proc. przedsiębiorstw ma dostęp do internetu, a z usług banków w sieci korzysta już trzy czwarte przedsiębiorstw. Coraz większy nacisk na wdrożenie bankowści elektronicznej kładą nawet banki spółdzielcze.