Polka doglądać będzie kredytów EBI

Aktualizacja: 20.02.2017 20:19 Publikacja: 18.05.2007 08:37

W maju kończy się kadencja obecnego wiceprezesa banku ds. Europy Środkowej i Wschodniej, Czecha Ivana Pilipa. Zgodnie z porozumieniem krajów członkowskich, jego następcą na kolejną trzyletnią kadencję ma być Polak.

Nominacja jest już pewna

Z informacji "Parkietu" wynika, że resort finansów zaproponował Martę Gajęcką. Jej powołanie jest już niemal pewne. Wicepremier Zyta Gilowska rozmawiała o tym z szefem Banku, Phillippem Maystadtem. Ten zaakceptował kandydaturę. Procedura związana z wyborem wiceprezesa zakończyć się powinna w przyszłym tygodniu.

Szybka kariera

M. Gajęcka została wiceministrem finansów w listopadzie 2006 r. Od tego czasu nadzorowała pracę trzech departamentów: Unii Europejskiej, Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Współpracy Zagranicznej oraz Instytucji Płatniczej. Wcześniej pracowała w OECD i w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej. MF nie planuje powołania następcy, obowiązki przejmą inni wiceministrowie.

Oficjalnie stanowisko w EBI M. Gajęcka obejmie w sierpniu. Nadzorować będzie m.in. akcje kredytową Banku. Rząd liczy, że polski wiceprezes zapobiegnie problemom, jakie pojawiały się w ostatnich latach. Najsłynniejszy przypadek dotyczył zablokowania wypłaty pieniędzy dla konsorcjum GTC, budującego autostradę A1.

Najważniejszy kredytodawca

Bank jest w tym momencie najważniejszym pożyczkodawcą dla Polski. Kredyty EBI z ostatnich pięciu lata opiewają na kwotę 8,3 mld euro. Tylko w ubiegłym roku Bank pożyczył około 2 mld euro. Do tej pory pieniądze EBI wykorzystywane były głównie w inwestycjach infrastrukturalnych (m.in. przy budowie odcinków autostrad A1 i A2 oraz linii kolejowych). Długie terminy spłat pożyczek stosowane przez bank (nawet 30 lat) są przy takich projektach bardzo wygodne.

Od pewnego czasu EBI wychodzi także z ofertą dla sektora prywatnego. Z linii kredytowych banku korzystają m.in. firmy leasingowe (m.in. BRE Leasing) czy banki (BPH, Dexia KommunalKredit). EBI wykłada także pieniądze na inwestycje w nowe linie produkcyjne (tak było m.in. z fabryką MAN czy budową instalacji Orlenu), a nawet w środki transportu (PKP Intercity, LOT).

Z kolei zarządzany przez EBI Europejski Fundusz Inwestycyjny specjalizuje się w sekurytyzacji (skorzystał z niej Raiffeisen Leasing). Wspiera także fundusze venture capital.

Gospodarka
Podatek Belki zostaje, ale wkracza OKI. Nowe oszczędności bez podatku
Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024