Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w analizie, przewiduje, że deficyt C/A wyniósł w marcu średnio 456,1 mln euro wobec 424 mln euro w lutym. Ich oczekiwania wahają się od 252 mln euro do 627 mln euro.
Deficyt handlowy wyniesie - według średniej na podstawie pięciu prognoz - 445,6 mln euro wobec 60 mln euro w poprzednim miesiącu.
"Oczekujemy, że w marcu odnotowano wyższy deficyt w kategorii dochody przy kontynuacji wypłat wysokich dywidend oraz reinwestowanych zysków. [...] Oczekujemy, że marzec będzie kolejnym miesiącem napływu znaczących środków w ramach funduszy WSP przy jednocześnie niskiej składce polskiej do budżetu UE" - napisali analitycy PKO Banku Polskiego w raporcie dziennym.
Według analityków ING Banku, rosnący deficyt handlowy odzwierciedla wzrost popytu krajowego, który nadal łagodzony jest przez nadwyżki w saldzie usług i transferów bieżących.
"Uważamy, że ponownie (po lutowej przerwie) dynamika importu przekroczy stopę wzrostu eksportu wynosząc odpowiednio 18,6% r/r (import) oraz 15,8% r/r (eksport)" - czytamy w raporcie Raiffeisen Banku.