W minionym kwartale poprawiły się wyniki finansowe 70 proc. wszystkich giełdowych spółek. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że trudno o lepszy rezultat. Gdyby policzyć z kolei firmy, które wyłącznie zwiększyły zyski (ale już pomijając te, które zmniejszyły straty lub zamieniły je na zysk), to ich odsetek wynosi 60 proc. To również znakomita wiadomość dla akcjonariuszy. Podobnie jak ta, że aż 90 proc. spółek jest rentownych. Koniunktura gospodarcza bez wątpienia znajduje odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych. Nieco trudniej było o wzrost sprzedaży. Zanotowało go 60 proc. firm.
W połowie spośród 12 przeanalizowanych przez nas branż zyskiem netto mogą pochwalić się wszystkie spółki. Najsłabiej pod tym względem jest w sektorze telekomunikacyjnym (71 proc.). Ta sama branża wypada również blado, jeśli chodzi o procent spółek notujących wzrost przychodów (57 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że jest to również jedna z najmniej licznych branż (obejmuje 7 firm).
W żadnej grupie nie zdarzyło się, że zysk netto zwiększyły wszystkie spółki bez wyjątku. Najwyższym odsetkiem pod tym względem mogły pochwalić się banki, z których aż 86 proc. poprawiło rezultaty. Pozostałym nie udało się to tylko z powodu zdarzeń jednorazowych. Niewiele słabsze statystyki cechowały też sprzedawców żywności i leków (82 proc.).
Nie licząc niewielkiej branży "ropa i gaz" (obejmuje Lotos, PGNiG i PKN Orlen), najniższym odsetkiem spółek poprawiających zyski cechowała się branża dostawców oprogramowania i usług informatycznych (zaledwie 37 proc.). W 9 z 12 branż zyski zwiększyła przynajmniej połowa spółek.
Tak dzielimy branże