Proste czynności doradztwa podatkowego, takie jak prowadzenie ewidencji i wypełnianie deklaracji dla firm, nie powinny być zarezerwowane tylko dla licencjonowanego zawodu doradcy - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny, odrzucając skargę Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Tym samym w sporze między księgowymi a doradcami opowiedział się po stronie tych pierwszych.
KRDP kwestionowała przede wszystkim art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym, który stanowi, że część czynności doradczych mogą prowadzić podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Doradcy argumentowali, że pełnią zawód zaufania publicznego, ponosząc odpowiedzialność dyscyplinarną za nienależyte wykonanie obowiązków (dlatego też podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC). Wskazywali także, że niełatwo otrzymać licencję doradcy - trzeba wykazać się wyższym wykształceniem, zdać egzamin, odbyć dwuletnią praktykę zawodową i korzystać z pełni praw publicznych. Według KRDP, księgowi, dopisani pod koniec 2004 r. do listy podmiotów uprawnionych do pomocy w kwestiach podatkowych, stanowili nieuczciwą konkurencję.
Sędziowie Trybunału przyznali wprawdzie, że księgowi nie podlegają tym samym prawom i obowiązkom co doradcy stanowi. Uznali jednocześnie, że takie "odstępstwo od zasady równości" jest prawnie dopuszczalne i nie narusza konstytucji. TK stwierdził, że ważnym interesem, który dopuszcza różnicowanie, jest rozszerzenie kręgu podmiotów służących podatnikom pomocą w sprawach podatkowych i zwiększenie dostępu do usług doradztwa.
Trybunał zakwestionował jednak tryb, w jakim przepisy zostały wprowadzone do ustawy (były to poprawki Senatu wykraczające poza materię uchwaloną przez Sejm). TK orzekł, że kontrowersyjne artykuły wygasną po 6 miesiącach od wyroku, jeśli rząd nie przygotuje wcześniej nowelizacji, która wprowadzi podobne przepisy w trybie prawidłowym. W tej chwili w Polsce aktywnie działa około 10 tys. doradców podatkowych i prawie 340 firm, które są wpisane do rejestru podmiotów upoważnionych do doradztwa. Jednocześnie około 40 tys. osób ma uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.