Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji wojewódzkich kolegiów skarbowych. Zgodnie z nią, WKS-y mają zniknąć 14 dni po uchwaleniu przepisów przez Sejm i opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw. Tym samym zniknie jedna z najmłodszych instytucji administracji skarbowej.
WKS-y są miejscem dyskusji między dyrektorami izb skarbowych, celnych i urzędów kontroli skarbowych. Powstały w czerwcu 2003 r., niedługo po reformie służby celnej. Kolegia nie miały jednak dobrej opinii wśród ekspertów. Wytykali oni słabo zdefiniowane zasady współpracy szefów "skarbówki". Zwracano również uwagę, że WKS-y nie mają wyraźnie wyznaczonych kompetencji. Ustawa o Kolegiach wspomina m.in. o uzgadnianiu działań i koordynacji planów kontroli, w tym typowania podmiotów, do których zapuka fiskus. Od pewnego czasu podobne zadania przejmuje jednak sam resort finansów i wiceminister sprawujący funkcję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. Rząd chce bowiem doprowadzić do sytuacji, w której działania "skarbówki" będą spójne na terenie całego kraju. Wówczas jednostki na poziomie województwa są zbędne.
Nic więc dziwnego, że w uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, iż "WKS-y nie osiągnęły oczekiwanej skuteczności, a ich działalność nie zdjęła z poszczególnych organów odpowiedzialności za wykonywanie przypisanych im zadań. Likwidacja WKS wpłynie na wypracowanie przez służby podatkowe, celne i kontrolę skarbową bardziej elastycznych i skutecznych form współpracy, lepiej dostosowanych do specyfiki ich działania".