Reklama

Pol-Mot Warfama zarobi na słomie

Handlująca maszynami rolniczymi spółka uruchomiła linię do wytwarzania ekologicznego paliwa. W lipcu trafi na GPW

Aktualizacja: 20.02.2017 15:22 Publikacja: 24.05.2007 08:41

Wybierający się na giełdę Pol-Mot Warfama - krajowy lider wśród dos-tawców szerokiego asortymentu maszyn dla sektora rolniczego i komunalnego - poinformował o nowym projekcie. Firma uruchomiła pierwsze w Polsce linie do przemysłowego wytwarzania ekologicznych brykietów (czyli rozdrobnionej słomy zbożowej i rzepakowej) dla potrzeb energetyki. Dystrybucją linii zajmie się Invest-Mot. Obie spółki należą do grupy Pol-Mot Holding.

Pomaga Unia Europejska

Brykiety są ekologicznym paliwem stosowanym m.in. w elektrowniach. Te, według zaleceń unijnych, muszą wytwarzać energię ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, do 2020 r. należy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 20 proc. przy jednoczesnym zwiększeniu do minimum 10 proc. produkcji energii odnawialnej.

- Nasza oferta skierowana jest do dużych gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorców działających na wsi. Warunkiem podjęcia współpracy jest możliwość pozyskania około 5 tys. ton słomy rocznie. Biorąc pod uwagę zewnętrzne czynniki, takie jak dyrektywa unijna o biopaliwie czy o zakazie wypalania słomy na polach, otwiera się nowa ścieżka w rynku dla Pol-Mot Warfamy - podkreśla prezes Bartosik. Szacuje, że w ciągu najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie energetyki na produkty biomasy przekroczy 7 mln ton rocznie, w tym na brykiety ze słomy - 4 mln ton.

Zarząd twierdzi, że popyt na biomasę rośnie. Obecnie spółka współpracuje z dwiema Elektrowniami, a z kolejnymi trzema trwają negocjacje.

Reklama
Reklama

Obecnie w kraju funkcjonuje sześć linii produkcyjnych. Zarząd liczy, że do końca roku uda się zainstalować 44 kolejnych. Inwestycje wyniosą około 30 mln zł. Prezes wskazuje, że zapotrzebowanie na linie produkcyjne zaczynają zgłaszać przedsiębiorcy z Węgier i Ukrainy.

Debiut w lipcu

Prospekt emisyjny Pol-Mot Warfama trafił do KNF 30 kwietnia. Zarząd firmy spodziewa się, że ofertę uda się przeprowadzić w lipcu. Pol-Mot Warfama liczy na kilkadziesiąt mln zł z oferty. Pozyskane pieniądze przeznaczy m.in. na zwiększenie mocy produkcyjnych. Oprócz nowych akcji, w ofercie znajdą się również walory, które na sprzedaż wystawi Pol-Mot Holding. Obecnie kontroluje 99,32 proc. udziałów. - Sprzedamy część akcji, ale zostawimy sobie pakiet kontrolny - zapewnia Andrzej Zarajczyk, prezes Pol-Mot Holding.

Pol-Mot Auto też na GPW

Niewykluczone, że Pol-Mot Warfama nie będzie jedyną firmą z grupy Pol-Mot Holding notowaną na GPW. - Diler samochodowy Pol-Mot Auto to obecnie siedem podmiotów. Chcemy wciągnąć je w jedną strukturę, zrestrukturyzować i wprowadzić na GPW - zapowiada Paweł Gilewski, zastępca dyrektora ekonomiczno-finansowego Pol-Mot Holding.

Grzegorz

Reklama
Reklama

Bartosik,

prezes Pol-Motu Warfama, twierdzi,

że zewnętrzne czynniki, takie jak unijna

dyrektywa

o biopaliwie

czy o zakazie wypalania

Reklama
Reklama

słomy

na polskich polach,

otwierają

przed spółką

nowe

Reklama
Reklama

możliwości

rozwoju.

fot. A. Węglewska

Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Gospodarka
Tradycyjny handel buduje więzi
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama