Za przyjęciem Ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej głosowało 379 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Ustawa przewiduje, że strony umowy długoterminowej, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy, mogą zawrzeć umowę o przedterminowym rozwiązaniu umowy długoterminowej, zwaną dalej "umową rozwiązującą". Umowy zawarte po upływie tego terminu nie będą już stanowiły podstawy do otrzymania środków na pokrycie kosztów osieroconych.
Przedterminowe rozwiązanie KDT-ów na mocy umów rozwiązujących, następuje w pierwszym dniu miesiąca, następującego po upływie 120 dni od dnia wejścia w życie ustawy, podano także.
"Umowy długoterminowe, wraz z będącymi ich konsekwencją: taryfą hurtową PSE SA i taryfami detalicznymi spółek dystrybucyjnych, tworzą strukturę o charakterze quasi monopolistycznym. Rozwój konkurencyjnego rynku energii elektrycznej będzie utrudniony bez likwidacji takich struktur" - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
W grudniu rząd przyjął projekt ustawy o zasadach pokrywania kosztów osieroconych powstałych w związku z likwidacją KDT, który przewiduje, że ich maksymalna wysokość dla wszystkich wytwórców stron KDT wynosi ok. 11,5 mld zł.