Syndyk masy upadłościowej Toory Poland wstrzymał przetarg na wynajem linii produkcyjnych upadłej firmy. Oznacza to, że nazwę inwestora, który przejmie majątek giełdowej firmy, poznamy najwcześniej pod koniec maja (zwycięzca przetargu na dzierżawę majątku Toory, który miał rozstrzygnąć się do końca tego miesiąca, miałby zapewne największe szanse na późniejszy zakup tych aktywów). O dzierżawę działu produkującego grzejniki aluminiowe starały się giełdowa Armatura Kraków oraz dwóch innych inwestorów.
- Okazało się, że część maszyn, które miały być przedmiotem dzierżawy, należy wciąż do włoskiego producenta, który dostarczył je Toorze - mówi Janusz Skiba, syndyk spółki. - W takiej sytuacji nie mogliśmy kontynuować przetargu - wyjaśnia.
Skiba nie ujawnia, jaka jest wartość tych maszyn. Sprzęt ten został uwzględniony w wycenie majątku spółki sporządzonej kilka tygodni temu przez biegłego. Prawdopodobnie więc, mimo że formalnie należy do producenta, jest zaksięgowany jako część aktywów trwałych upadłej Toory Poland.
Jednocześnie trwa drugi przetarg na sprzedaż majątku spółki (z ceną wywoławczą 232 mln zł). Jego przedmiotem są te same linie produkcyjne, które wcześniej zostały wystawione w przetargu dotyczącym dzierżawy. - Będziemy rozmawiać z właścicielem maszyn, które znajdują się na terenie zakładu i są częścią odlewni wysokociśnieniowej, ale należą do kontrahenta Toory. Liczymy, że zgodzi się na sprzedaż tej instalacji w całości i nie będzie domagał się demontażu urządzeń i przewożenia ich w inne miejsce lub oddzielnej sprzedaży - dodaje syndyk. W przeciwnym razie odlewnia będzie niekompletna, co zaniży jej wartość.
Jeżeli przetarg na sprzedaż Toory nie zostanie rozstrzygnięty do 29 maja, syndyk może podzielić firmę na części i próbować oddzielnie sprzedać dwa zakłady produkcyjne (w Nisku i Żorach). Z wcześniejszych wypowiedzi byłego zarządu Toory wynikało, że sprzedaż firmy w całości może być trudna do zrealizowania ze względu na jej specjalizację (wytwarzała trzy odrębne kategorie produktów: grzejniki i części samochodowe, do niedawna produkowała także felgi).