Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w tym roku zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego z 4,3 mld metrów sześciennych do 4,6 mld. Nieoficjalna prognoza sporządzona do 2012 r. przewiduje dalszą zwyżkę do blisko 5,5 mld. W 2008 r. bez zmian, czyli na poziomie około 0,5 mln ton pozostanie krajowe wydobycie ropy naftowej. Gwałtowny wzrost ma nastąpić dopiero w 2010 r. Szacuje się, że wówczas spółka dostarczy 1,1 mln ton ropy. Do 2012 r. wydobycie powinno zwiększyć się do 1,4 mln ton.
Nowe złoża w Polsce
W jaki sposób PGNiG chce poprawić wyniki? - Dziś prowadzimy prace wydobywcze w trzech obszarach geologicznych, czyli w małopolskiej, wielkopolskiej i pomorskiej prowincjach naftowych. Produkcję zamierzamy zwiększyć poprzez eksploatację już odkrytych złóż oraz pozyskanie nowych - mówi Piotr Gliniak, dyrektor departamentu poszukiwań i eksploatacji złóż PGNiG. Dodaje, że poza obecnym obszarem poszukiwań, spółka powróciła do lubelskiej prowincji naftowej oraz rozpoczęła działalność w gdańskiej. Z uzyskaniem założonych planów giełdowa spółka nie powinna mieć problemów. - Na dziś mamy około 100 mld metrów sześciennych udokumentowanych i wydobywanych zasobów gazu ziemnego oraz 21 mln ton ropy naftowej - twierdzi dyrektor Gliniak. Z wcześniejszych informacji wynika, że na wzrost wydobycia poprzedni zarząd chciał wydać, do 2015 r., prawie 5 mld zł.
Dużo do znalezienia
W ubiegłym roku zużycie gazu w Polsce wyniosło 13,7 mld metrów sześciennych, a ropy 20 mln ton. PGNiG pokryło z wydobycia krajowego odpowiednio 31,3 proc. i 2,6 proc. Zarząd spółki liczy, że ten udział znacząco się zwiększy. Z prognoz sporządzonych przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Instytut Górnictwa Nafty i Gazu w Krakowie wynika, że w Polsce może jeszcze zostać odkryte około 1,3 biliona metrów sześciennych błękitnego paliwa. Jeśli te szacunki sprawdzą się, to spółka ma ogromne szanse na pozyskanie większości tego tortu. Dlaczego? - Dziś posiadamy łącznie 72 koncesje poszukiwawcze, obejmujące 41,17 tys. km kw. obszaru Polski. Liczymy, że wiele z dokonywanych odwiertów zakończy się sukcesem. Dotychczas na każde 10, około 7 było trafionych - informuje Gliniak. PGNiG poszukiwania będzie prowadzić na pięciu obszarach, czyli gdańskiej, lubelskiej, małopolskiej, pomorskiej i wielkopolskiej prowincjach naftowych. Gliniak dodaje, że obecnie spółka posiada 210 koncesji eksploatacyjnych o powierzchni 1,52 tys. km kw.