Mimo spokoju na rynku rentowności polskich obligacji cały tydzień rosły

Warszawa, 25.04.2008 (ISB) - Mijający tydzień na rynku obligacji był dość spokojny i stabilny, ale rentowności polskich papierów stopniowo rosły. Zdaniem analityków, ciekawiej będzie w przyszłym tygodniu, gdy napłynie mnóstwo ciekawych danych z USA.

Aktualizacja: 27.02.2017 16:51 Publikacja: 25.04.2008 16:10

"Przez cały miniony tydzień rentowności polskich obligacji powoli rosły, co było spowodowane coraz większą pewnością rynku, że podwyżki stóp procentowych w kwietniu nie będzie. Inwestorzy ostatecznie uwierzyli w to po danych o sprzedaży detalicznej, które, podobnie jak wcześniejsze dane o produkcji przemysłowej, były wyraźnie słabsze od oczekiwań" - powiedział analityk Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.

Ekonomista uważa, że bardzo ciekawy będzie nadchodzący tydzień, choć akurat wydarzenia krajowe nie będą tym razem decydujące dla kształtowania się nastrojów na rynku.

"W środę decyzję o stopach podejmuje Rada Polityki Pieniężnej (RPP), ale ich utrzymanie na dotychczasowym wydaje się przesądzone i nie wpłynie to na rynek. Dodatkowo należy pamiętać, że będzie to bardzo specyficzny tydzień z długim weekendem, czyli niską płynnością i niewielką aktywnością gracz" - wyjaśnił Bielski.

Analityk BZ WBK przypomina jednak, słaba płynność może jednak oznaczać znacznie większe wahania i nerwowość na rynku. Szczególnie, że normalnie pracować będą inwestorzy za granicą, a bardzo ważnych wydarzeń będzie wiele.

"W przyszłym tygodniu poznamy decyzję Fed, który prawdopodobnie po raz kolejny obetnie stopy o 50 pb. Opublikowane zostaną również dane o PKB, bezrobociu i sytuacji na rynku nieruchomości w USA. Pakiet tych danych jest tak wielki, a ich wydźwięk nieprzewidywalny, że trudno prognozować w którą stronę pójdą rentowności" - zastrzega analityk BZ WBK.

W piątek ok. godz. 14:25 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 6,20% (wobec 6,12% tydzień wcześniej), pięcioletnie notowano na poziomie 6,15% (wobec 6,04%), a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 6,00% (wobec 5,91%). (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego