MinGosp: Wzrost produkcji przemysłowej wyniesie 3% w VIII, 9% we IX

Warszawa, 21.08.2008 (ISB) - Po niższych od oczekiwań (5,6% r/r) danych o wzroście produkcji przemysłowej w lipcu, analitycy Ministerstwa Gospodarki oczekują, że wzrost ten wyniesie 3,0% w sierpniu i 9,0% we wrześniu, zaś w całym III kw. - 6,0% wobec 8,0% w okresie styczeń-lipiec. Resort oczekuje, że wzrost PKB w III kw. spowolni do ok. 5,0%.

Aktualizacja: 26.02.2017 14:37 Publikacja: 21.08.2008 10:32

"Analitycy MG szacują, że w sierpniu wzrośnie ona o ok. 3%, we wrześniu powinna wynieść ok. 9%, a w III kwartale zbliży się do 6 proc. W pierwszej połowie roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł 8,5%" - napisano w komentarzu resortu do środowych danych GUS.

W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 5,6% r/r i spadła o 3,4% m/m. "Wyniki te są niższe od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki" - podano także.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w lipcu o 1,9% m/m i wzrosła o 16,9% w ujęciu rocznym. W czerwcu jej wzrost wyniósł 20,8% r/r (po rewizji).

"W okresie styczeń-lipiec 2008 roku produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 16,3% w porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku. Eksperci MG oczekują podobnych wyników w III kwartale" - głosi komunikat.

"Analitycy MG oceniają, że gospodarka w trzecim kwartale powinna rozwijać się w tempie zbliżonym do 5%" - napisał resort.

Po publikacji danych o lipcowej produkcji wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska poinformowała, że przyjęte w ustawie budżetowej realne tempo wzrostu gospodarczego w 2008 r. na poziomie 5,5% nie jest zagrożone. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego