Pengab wzrósł w sierpniu o 3,0 pkt m/m do 37,1 pkt

Warszawa, 21.08.2008 (ISB) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w sierpniu o 3,0 pkt m/m do 37,1 pkt, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego w czwartek przez firmę badawczą Pentor. W porównaniu do sierpnia 2007 roku wskaźnik ten jest wyższy o 0,6 pkt.

Aktualizacja: 26.02.2017 14:38 Publikacja: 21.08.2008 11:45

"Wzrost wartości indeksu to efekt poprawy prognoz. Skumulowany indeks prognoz wzrósł bowiem o 5,5 pkt [do 45,3 pkt - przyp. ISB], podczas gdy wskaźnik ocen poprawił się jedynie o 0,6 pkt [do 28,9 pkt]" - głosi komunikat.

"W warstwie ewaluatywnej pogorszeniu uległy salda ocen koniunktury na rynkach: depozytów bieżących złotowych i walutowych. Wzrosły natomiast salda ocen depozytów terminowych. W warstwie prognostycznej odnotowujemy znaczący wzrost sald prognoz dla wszystkich rynków depozytowych"

"W przypadku produktów kredytowych obserwujemy stabilizację sald ocen dla kredytów złotowych udzielanych przedsiębiorstwom i wzrost sald ocen dla kredytów mieszkaniowych i dewizowych"

"W strefie oczekiwań salda prognoz nie uległy zmianom i są na tym samym poziomie co przed miesiącem, z jednym wyjątkiem. Przewidywany jest wzrost sprzedaży kredytów dewizowych"

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował wzrost o 6,2 pkt m/m do 51,0 pkt wobec 54,0 pkt rok wcześniej, podano także.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 4 a 13 sierpnia. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych. (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego