Amerykański fundusz private equity Lone Star przejmie 90,8 proc. akcji IKB Deutsche Industriebank, pierwszej niemieckiej ofiary kryzysu subprime.
Taką umowę Lone Star zawarł w czwartek z głównym udziałowcem IKB, kontrolowanym przez niemieckie władze federalne kredytodawcą KfW. Transakcja ma zostać sfinalizowana w październiku, jeśli zaakceptuje ją Komisja Europejska oraz niemiecki urząd regulacyjny BaFin. Wartość przejęcia nie została ujawniona, lecz nieoficjalnie wiadomo, że nie przekracza 30 proc. ubiegłorocznej kapitalizacji IKB i jest zdecydowanie niższa niż 800 mln euro, które za sprzedaż tej spółki planował otrzymać KfW. Po czwartkowych doniesieniach walory IKB na frankfurckim parkiecie skoczyły o 9 proc., wskutek czego rynkowa wycena banku sięgnęła 282 mln euro.
O IKB głośno zrobiło się w lipcu ubiegłego roku, gdy okazało się, że ten relatywnie mało znany bank, udzielający pożyczek małym i średnim spółkom, zainwestował 24 mld euro w instrumenty zabezpieczone kredytami o podwyższonym ryzyku. Gdy rynek się załamał, spółka z Duesseldorfu musiała odpisać ponad 15 mld euro od aktywów i stanęła na krawędzi bankructwa. Niemieckie władze oraz KfW wyłożyły na akcję ratunkową łącznie około 10 mld euro. IKB wciąż posiada niepewne aktywa opiewające na 4,6 mld USD. Aby zachęcić Amerykanów do kupna banku, część z nich zachowa KfW. Lone Star zamierza w ciągu trzech lat przywrócić rentowność IKB, po czym prawdopodobnie spółkę sprzeda.
Bloomberg, Reuters