Wieloletnie starania Pentagonu o modernizację floty latających cystern mogą się po raz kolejny przeciągnąć. Amerykański koncern Boeing oprotestował warunki drugiej odsłony przetargu na dostarczenie tych maszyn i rozważa rezygnację z ubiegania się o wart około 40 mld USD kontrakt, jeśli amerykański rząd nie przyzna dodatkowych kilku miesięcy na przygotowanie oferty.
Przetarg na budowę tankowców ma zostać ogłoszony w pierwszych dniach bieżącego tygodnia. Pentagon planuje wyłonienie zwycięzcy do końca roku, więc na złożenie ofert uczestnicy konkursu będą mieli około 45-60 dni. Kierownictwo Boeinga twierdzi jednak, że amerykański Departament Obrony w ostatniej chwili zmienił wymagania i obecnie priorytetowa stała się dla niego pojemność samolotów. Tymczasem chicagowski koncern przygotował projekt cysterny w oparciu o popularny model 767, który pod względem pojemności nie może konkurować z projektowanym na bazie Airbusa 330 tankowcem konsorcjum EADS-Northrop Grumman. Boeing ostrzegł więc, że może wycofać się z przetargu, jeśli nie otrzyma więcej czasu na sporządzenie projektu mającego realne szanse na wygraną, np. na bazie większego modelu 777. EADS-Grumman oponuje, że od początku konkursu było oczywiste, że Departament Obrony będzie preferował bardziej pojemne maszyny.
Jeśli Pentagon przystanie na warunki Boeinga, trwające od 2003 r. starania o wymianę około 600 latających stacji paliw, należących do najstarszych samolotów w amerykańskich siłach powietrznych, ponownie się przedłużą. W przeciwnym wypadku jedynym oferentem pozostanie EADS-Grumman, co także nie wróży bezproblemowego zakończenia sprawy. Gdy europejsko-amerykańskie konsorcjum w lutym wygrało przetarg na dostarczenie 179 latających cystern, protest podnieśli amerykańscy kongresmeni, strasząc utratą miejsc pracy na rodzimym rynku. Przegraną Boeinga, który od półwiecza dostarczał cysterny dla amerykańskich sił powietrznych, odczytano jako wynik nieprawidłowości przy organizacji konkursu. W czerwcu Rządowe Biuro Obrachunkowe (GAO) faktycznie dopatrzyło się błędów, więc przetarg powtórzono.